Jak oszacować na łące plon zielonki?

Ktoś zapyta – a po co to robić? To trochę tak jakby nawozić zboża, czy inne uprawy polowe, nie wiedząc jakich plonów się spodziewa… Warto robić, chociażby po to, żeby zaplanować nawożenie i oszacować spodziewany plon.
Bardziej dokładny wynik można uzyskać, wykorzystując lekką, okrągłą, styropianową płytę, umieszczoną na prowadnicy z miarką. Ruń na użytku zielonym nie jest równomierna, dlatego takie urządzenie pozwala bardziej precyzyjnie określić średnią wysokość runi. Pomiary wykonujemy w kilkunastu miejscach, swobodnie opuszczając styropianową płytę na roślinność, a następnie odczytując z miarki wysokość runi.
W przypadku szacowania plonu zielonki z dominującym udziałem traw w runi można przyjąć zasadę: szacunkowo 1 cm wysokości runi odpowiada 1 dt s.m./ha. Pamiętajmy jednak, że jeśli np. z pomiarów uzyskamy średnią wysokość runi rzędu 35 cm, musimy od tej wartość odjąć wysokość koszenia. Jeśli kosimy na 7 cm, to szacunkowy plon przy 35-centymetrowej runi wynosi 28 dt/ha s.m.
Metoda ramkowa
Do określenia plonu można wykorzystać także tzw. metodę metra kwadratowego. Wykorzystuje się w niej ramkę o powierzchni 1 m2 lub 0,25 m2 (ramka w kształcie kwadratu o boku 0,5 m). Można ją wykonać z metalu, drewna lub też kupić gotową, składaną z tworzywa plastikowego.
Przed zbiorem pokosu rzucamy losowo ramkę w kilku reprezentacyjnych miejscach i wycinamy roślinność znajdującą się w jej wnętrzu. Ruń tniemy na wysokości koszenia kosiarki, tzn. 6–7 cm. Robimy próbę zbiorczą. Im więcej prób, tym wynik będzie bardziej dokładny.
Średni wynik w kilogramach z 4 wycięć po 1 m2 (z 4 m2) pomnożony przez 100 daje orientacyjną wartość plonu zielonej masy w dt/ha. Jeśli chcielibyśmy uzyskać plon suchej masy w dt/ha, uzyskany plon zielonki mnożymy przez wartość suchej masy w % (można ją poznać po wysuszeniu próby, np. 100 g zielonki drobno pociętej nożyczkami, a następnie wysuszonej w suszarce lub mikrofalówce).
Przykładowo z losowo wybranych miejsc o powierzchni 1 m2 pobraliśmy 4 próby zielonki o wadze odpowiednio: 1,53 kg; 1,05 kg; 1,73 kg, 1,47 kg. Po uśrednieniu tych 4 wartości, średnia masa 1 próbki z powierzchni
1 m2 wynosi 1,45 kg. Jeśli chcemy uzyskać plon z 1 ha, otrzymaną wartość plonu z 1 m2 musimy pomnożyć przez 10 000 m2, czyli: 1,45 kg × 10 000 m2 = 14 500 kg = 14,5 t/ha zielonej masy. mwal
Przeczytaj również

szacowanie plonu zielonki za pomocą miarki

szacowanie plonu zielonki za pomocą domowego herbometru ze styropianu