StoryEditor

Pogotowie polowe TAP: Łąka na glebach organicznych. Jak dobrze ją zasiać?

Gleby organiczne są generalnie trudne w użytkowaniu rolniczym. Najlepiej sprawdzają się na nich łąki, ale i tu także łatwo pełnić błąd. W tym odcinku Pogotowia polowego interwencyjnie zakładamy łąkę na takich glebach, ale najpierw dokładnie zdiagnozuję problem – łącznie z analizą chemiczną gleby.
10.04.2024., 12:11h

Łąka położona jest na glebie organicznej w Dolinie Grójeckiej,  która jest częścią Kotliny Kolskiej. Oczywiście, nie obyło się wcześniej na tej łące bez błędów. Okazało się, że już jesienią próbowaną ją zasiać i „nic nie urosło”… Co się zatem wydarzyło?

Łąki położone na glebach organicznych nie mogą być orane!

Przede wszystkim w okolicy charakterystyczne jest zaorywanie łąk położonych na glebach organicznych i przekształcanie ich w pola uprawne, najczęściej obsiewane kukurydzą. Akurat w wypadku tej łąki tak się nie stało do końca, wprawdzie zrobiono kardynalny błąd, jakim było wykonanie orki, ale celem była regeneracja i zasianie nowej łąki.

Zobacz także: Ile azotu podajemy z gnojowicą na łąkę?

Zapamiętajcie jedną ważna kwestię – łąki położone na glebach organicznych nie mogą być orane, ponieważ zawierają bardzo duże ilości materii organicznej, a wprowadzenie za pomocą orki do gleby powietrza powoduje szybką jej mineralizację i straty bardzo dużych ilości węgla. Dlatego na takich łąkach najlepszym rozwiązaniem jest siew bezpośredni w darń w celu regeneracji (podsiewu).

Wraz z ekspertem – prof. Bartłomiejem Gliną z UPP w Poznaniu wyjaśniamy co się dzieje w glebie organicznej po jej zaoraniu, jak zbadać jej chemizm na polu, jakie pH powinna mieć taka gleba, jak ją nawozić, a ja podpowiem, jakie gatunki traw i motylkowatych na glebach organicznych najlepiej się sprawdzają i jak taką łąkę pielęgnować. Zapraszam na do oglądania tego odcinka Pogotowia polowego top agrar Polska!

Maria Walerowska
Autor Artykułu:Maria Walerowskazastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 19:35