Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Współpraca reklamowa>

Czy śmieci mogą kosztować Cię utratę dopłat?

Obrazek

Gdy po sezonie zostają Ci opakowania po środkach ochrony roślin, pamiętaj, by zawsze je właściwie zagospodarować. Zgodnie z polskim prawem, rolnicy mają obowiązek oddawać opakowania po zużytych środkach ochrony roślin do sklepów. Niedopełnienie tego obowiązku może kosztować Cię więcej niż zwrot opakowań do sklepu.

22 grudnia 2021, 09:44

Puste opakowania po środkach ochrony roślin mogą być dla rolnika problemem – szczególnie, gdy jest ich dużo. Poza tym prawo zakłada, że należy traktować je w sposób szczególny, ze względu na rodzaj substancji, które były w środku. Dlatego producenci środków ochrony roślin stworzyli System Zbiórki Opakowań PSOR, który umożliwia rolnikom zagospodarowanie opakowań w sposób bezpłatny i bezpieczny dla środowiska.  

Płucz, płucz, płucz

Do Systemu PSOR przyjmowane są opakowania odpowiednio przygotowane przez rolnika. Następnie są one poddawane recyklingowi i przetwarzane w materiał do produkcji rur do światłowodów. W 2020 roku przetworzono w ten sposób aż 67 proc. zebranych opakowań. Pozostała część została spalona w bezpiecznych instalacjach a energia powstała ze spalenia została odzyskana w procesie i dalej wykorzystana.

Aby skorzystać z bezpłatnego odbioru opakowań, należy trzymać się kilku zasad:

  •  opakowania muszą być czyste, czyli manualnie trzykrotnie wypłukane, a w automatycznej myjce co najmniej przez 15 sekund, aż do całkowitego wypłukania środka
  • oddajesz opakowania opatrzone przynajmniej jednym z poniższych piktogramów:

  • możesz również oddać opakowania po nawozach, produktach biobójczych, adiuwantach, jeśli są opatrzone którymś z poniższych piktogramów:

Sklep ma prawo nie przyjąć opakowań od użytkownika, jeśli zostały one źle przygotowane lub są zmieszane z innymi odpadami, zwłaszcza gdy:

  • opakowanie jest brudne,
  • opakowanie zawiera resztki produktu, nie zostało wypłukane,
  • opakowanie zawiera przeterminowany produkt,
  • oddajesz opakowania inne niż wymienione np. worki big bag, folię stretch, folię rolniczą, sznutki do wiązania balotów itp.
  • dostarczony worek z opakowaniami zawiera dodatkowo inne odpady komunalne lub niebezpieczne,

A co jeśli nie oddasz?

Nad przestrzeganiem prawa dotyczącego opakowań po środkach ochrony roślin czuwa Inspekcja Ochrony Środowiska, która bardzo skrupulatnie weryfikuje gospodarowanie opakowaniami. Dodatkowo Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.  może podczas kontroli sprawdzić sposób postępowania z odpadami, a w przypadku stwierdzonych nieprawidłowości zmniejszyć dopłaty bezpośrednie  od kilku do nawet 100%. !

W razie wątpliwości i dodatkowych pytań, zajrzyj na stronę www.systempsor.pl

Znajdziesz tam m.in. dokładne adresy punktów obioru i dokładne zasady Systemu PSOR.

 Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)