Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Zarządzanie>

Czy Polska poradzi sobie z kryzysem w rolnictwie? Marcin Wroński, zastępca Dyrektora Generalnego KOWR

Podczas IV Ogólnopolskiej Giełdy Rzepaczano - Zbożowej w Licheniu Starym w gronie ekspertów, analityków i przedstawicieli największych graczy rynkowych rozmawialiśmy o podsumowaniu kończącego się sezonu 2021/2022 oraz o prognozach rynkowych na zbliżające się żniwa i nowy sezon 2022/2023. Ale nie zabrakło także komentarzy do aktualnej sytuacji w całym polskim rolnictwie.

Bartłomiej Czekała30 czerwca 2022, 18:25

Jednym z naszych gości i prelegentów był Marcin Wroński, zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W rozmowie z Bartłomiejem Czekała, redaktorem naczelnym portalu topagrar.pl mówił o tym czy Polska poradzi sobie z kryzysem w rolnictwie, zapewni bezpieczeństwo żywnościowe oraz czy rolnic będą mogli liczyć na więcej dzierżaw z zasobu, którym dysponuje KOWR.

- Mamy do czynienia z wysokimi cenami zbóż, ale musimy zauważyć, że w okres wojny weszliśmy z wysokimi cenami zbóż. W ostatnich dwóch latach popyt na zboża był bardzo wysoki na rynkach światowych. Było to spowodowane dwoma czynnikami. Covid-19 pokazał, że nie zawsze wszystkie towary, a szczególnie żywność - są dostępne. W bogatych krajach arabskich, które mają dużo pieniędzy i ropy, brakowało okresowo żywności podczas pandemii. W tych krajach mocno zainwestowano w magazyny i państwowe rezerwy żywności i jednorazowo zostały te zboża skupione z rynku światowego. One obecnie są rotowane tak jak w przypadku naszej krajowej Agencji Rezerw Materiałowych i w skali świata zostały zwiększone rezerwy wewnętrzne zbóż. Drugim czynnikiem były zwiększone zakupy na rynku chińskim - wskazywał Marcin Wroński.

W jego ocenie my z podwyższoną ceną zbóż weszliśmy w czas wojny i ponieważ Ukraina była znaczącym producentem i eksporterem zbóż do innych Państw, to nie jest możliwe w tak krótkim czasie zorganizowanie transportu kołowego i kolejowego, aby to ziarno na rynki światowe dostarczyć, co wywiera presje na światowe ceny.

 - Grozi nam to, że Rosja w sposób świadomy będzie chciała dużymi grupami głodnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej destabilizować sytuację w państwach zachodnich. I musimy być przygotowani na to, że taka sytuacja może się wydarzyć i potrwa przez dłuższy okres - prognozuje zastępca Dyrektora Generalnego KOWR.

Marcin Wroński odniósł się także do planów wybudowania  przez USA w Polsce silosów i magazynów na ukraińskie ziarno oraz odpowiadał na pytania dotyczące dzierżawy ziemi z zasobów rolnych Skarbu Państwa.

Obejrzyj całą rozmowę!Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)