StoryEditor

Czy Polska poradzi sobie z kryzysem w rolnictwie? Marcin Wroński, zastępca Dyrektora Generalnego KOWR

Podczas IV Ogólnopolskiej Giełdy Rzepaczano - Zbożowej w Licheniu Starym w gronie ekspertów, analityków i przedstawicieli największych graczy rynkowych rozmawialiśmy o podsumowaniu kończącego się sezonu 2021/2022 oraz o prognozach rynkowych na zbliżające się żniwa i nowy sezon 2022/2023. Ale nie zabrakło także komentarzy do aktualnej sytuacji w całym polskim rolnictwie.
30.06.2022., 18:06h

Jednym z naszych gości i prelegentów był Marcin Wroński, zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W rozmowie z Bartłomiejem Czekała, redaktorem naczelnym portalu topagrar.pl mówił o tym czy Polska poradzi sobie z kryzysem w rolnictwie, zapewni bezpieczeństwo żywnościowe oraz czy rolnic będą mogli liczyć na więcej dzierżaw z zasobu, którym dysponuje KOWR.

- Mamy do czynienia z wysokimi cenami zbóż, ale musimy zauważyć, że w okres wojny weszliśmy z wysokimi cenami zbóż. W ostatnich dwóch latach popyt na zboża był bardzo wysoki na rynkach światowych. Było to spowodowane dwoma czynnikami. Covid-19 pokazał, że nie zawsze wszystkie towary, a szczególnie żywność - są dostępne. W bogatych krajach arabskich, które mają dużo pieniędzy i ropy, brakowało okresowo żywności podczas pandemii. W tych krajach mocno zainwestowano w magazyny i państwowe rezerwy żywności i jednorazowo zostały te zboża skupione z rynku światowego. One obecnie są rotowane tak jak w przypadku naszej krajowej Agencji Rezerw Materiałowych i w skali świata zostały zwiększone rezerwy wewnętrzne zbóż. Drugim czynnikiem były zwiększone zakupy na...

Pozostało 50% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 17:18