StoryEditor

Poszerzona lista produktów z ograniczeniami z Ukrainy! Co się na niej znalazło?

Dzisiaj nad ranem została wynegocjowana nowa umowa z Ukrainą, która dotyczy listy artykułów rolnych, objętych ograniczeniami ilościowymi. Lista ta została poszerzona, a ponadto KE jest zobowiązana do podjęcia działań, w momencie, kiedy nastąpi gwałtowny wzrost importu pszenicy z Ukrainy. Czy takie rozwiązanie będzie korzystne dla Polskich rolników?
20.03.2024., 08:33h

O które produkty poszerzono listę?

Nad ranem 20 marca Parlament Europejski wynegocjował poszerzenie listy produktów rolnych, które będą objęte ograniczeniami. Znalazły się na niej:

  • owies,
  • kukurydza,
  • kasza,
  • miód.

Ponadto Komisja Europejska jest zobowiązana do podjęcia znacznie szybszych działań w przypadku gwałtownego wzrostu importu pszenicy z Ukrainy.

Zobacz także: Nowe dopłaty do zbóż dla rolników - efekt porozumienia w Jasionce. Kto i ile dostanie?

Takie rozwiązania stały się możliwe, dzięki poprawkom Andrzeja Halickiego, Eurodeputowanego PO. Przegłosował on w zeszłym tygodniu cały europarlament i wymusił tym samym negocjacje z Radę Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej.

Całość negocjacji trwała cztery godziny i zakończyła się dzisiaj 20 marca nad ranem.

Czego nie udało się wynegocjować?

Niestety nie udało się wynegocjować wszystkiego. Nie uzyskano zgody na włączenie 2021 roku (wtedy import ukraiński był na niskim poziomie) do okresu referencyjnego. Nie udało się uzyskać zgody KE i krajów UE- aby było to równoznaczne z drastycznym zmniejszeniem importu z Ukrainy i stratą 1 mld euro rocznie dla budżetu Ukrainy.

Dlatego też okresem odniesienia co całej sytuacji pozostają lata 2022 i 2023.

Finalizowanie porozumienia obędzie się również dzisiejszego dnia i do południa zebrać się ma Komitet ds. polityki Handlowej. Zostanie on poinformowany o wyniku negocjacji. Kolejnym krokiem ma być niezwłoczne przedstawienie umowy ambasadorom 27 krajów do zatwierdzenia. A następnie europarlamentarna komisja ds. handlu międzynarodowego zbierze się po południu, aby przeprowadzić głosowanie nad nowym tekstem umowy.

image

560 protestów rolniczych w Polsce - trwa Strajk Generalny Rolników [RELACJA]

W kwietniu odbędzie się głosowanie wszystkich eurodeputowanych na sesji plenarnej aby następnie umowę zatwierdzić przez Radę UE i opublikować ją w unijnym Dzienniku Ustaw.

Umowa ma wejść w życie 6 czerwca 2024 roku i obowiązywać przez okres roku.

Bernat Patrycja

na podst. RMF FM

Fot: Canva/HalickiX

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 17:41