Więcej kontroli, biurokracji i wyższe koszty eksportu – wnioski pobrexitowych perturbacji

– Podczas spotkania z Panem Michelem Barnier mówiliśmy o naszych uwagach dotyczących umowy, konieczności jak najszybszego skrócenia procedur biurokratycznych oraz o jego dużym zaangażowaniu w kwestie rolnictwa podczas procesu negocjacji – mówiła po spotkaniu Agnieszka Maliszewska, dyrektor PIM i wiceprzewodnicząca Copa-Cogeca.
Podczas rozmowy z Michelem Barnierem wybrzmiało wiele problemów po Brexicie, jakie zgłaszają kraje członkowskie oraz niewiadomych, z którymi mierzą się eksporterzy, mimo, że część zmian wchodzi stopniowo m.in. kontrole, to jednak nadal jest z nimi dużo problemów biurokratycznych. Teoretycznie wprowadzanie zmian etapowo ma dać przedsiębiorcom więcej czasu na przygotowanie się do nich.
Jak podkreśla Polska Izba Mleka z dniem 1 kwietnia 2021 r. nadal obowiązywać będą wprowadzone 1 stycznia 2021 r. wymogi dotyczące przewozu produktów pochodzenia zwierzęcego z obszarów wysokiego ryzyka w ramach środków ochronnych. Ponadto wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego muszą być uprzednio zgłoszone przez IMPORTERA za pomocą systemu IPAFFS, muszą posiadać świadectwa zdrowia (elektroniczną kopię należy bezzwłocznie przesłać importerowi, a papierową dołączyć do towarów podczas eksportu). Do kolejnego etapu, a więc do 1 lipca br. sprawdzanie dokumentów będzie przebiegać zdalnie i towary w dalszym ciągu mogą przekraczać granicę w każdym punkcie wwozu.
– Podczas spotkania koledzy ze Szkocji i Irlandii podkreślali szereg utrudnień, m.in. tych które wiążą się z wielotygodniowym oczekiwaniem na dokumentację wywozową i wwozową. Mówiono o mocno zauważalnym spadku wymiany handlowej ze Szkocją – dodała wiceprzewodnicząca Copa-Cogeca. Barnier z kolei zaznaczył, że KE zdaje sobie sprawę z trudności i stara się uprościć procedury.
– Według pierwszych sprawozdań wewnętrznych, niektóre z europejskich spółdzielni mleczarskich odnotowały wzrost kosztów związanych z obciążeniami administracyjnymi o 8%. W sektorze owoców i warzyw odnotowano dodatkowy koszt w wysokości 400-500 euro na ciężarówkę. Dodatkowa warstwa złożoności kosztów związana jest z przesyłkami mieszanymi. Copa Cogeca wzywa rząd Wielkiej Brytanii i Komisję Europejską do zajęcia się tym problemem, aby utrzymać niezakłócone przepływy handlowe – zaznacza Polska Izba Mleka.
Przedstawiciele Copa-Cogeca chcą, aby KE skupiła się na takich aspektach jak:
– certyfikaty przedeksportowe dla produktów powrotnie wywożonych do Zjednoczonego Królestwa (zakłady),
– zapewnienie spójności podejścia w różnych punktach kontroli granicznej,
– potrzeba usprawnienia wymiany danych elektronicznych między UE a Wielką Brytanią – administracja i niezawodność systemów informatycznych,
– punkty wejścia i wyjścia są bardzo zatłoczone (obawy COVID-19),
– potrzeba wyjaśnienia niektórych aspektów dotyczących handlu z Irlandią Północną, w szczególności w odniesieniu do wygaśnięcia obowiązujących okresów karencji.
oprac. dkol na podst. Polska Izba Mleka