Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Kontroluj mszyce na zbożach

Obrazek

Do tej pory można już było zaobserwować mszyce na zbożach, jednak pojawia się ich coraz więcej. Kolonie tych owadów są niebezpieczne i należy je zwalczać.

Jacek Daleszyński23 czerwca 2015, 07:00

Mszyce to jedne z najważniejszych szkodników na zbożach. Ich szkodliwość polega na wysysaniu soków z roślin. Przy licznych koloniach zasiedlone rośliny zostają poważnie osłabione. Na obecnym etapie rozwoju zbóż, kiedy rozwijają się ziarniaki, mszyce mogą zakłócić ten proces. Może to doprowadzić do gorszego wykształcenia ziaren i w rezultacie zmniejszenia MTZ. Ponadto szkodniki mogą przenosić wirusy, które w tym roku wywołały choroby przede wszystkim na jęczmieniu i innych zbożach ozimych wcześnie sianych.
Można przyjąć, że sygnałem do zabiegu jest obecność 5 mszyc na kłosie. Odnalezienie jednak już jednego oznacza, że w niedługim czasie pojawi się ich więcej, zatem już wtedy warto wykonać zabieg.
W zwalczaniu mszyc można zastosować pyretroid działający kontaktowo na szkodnika i powierzchniowo na roślinę lub substancję systemiczną, która zwalczy mszyce żerujące w kłoskach. Preparaty przeciwko mszycom zwalczą też przy okazji skrzypionki oraz wciornastki.
Poniżej tabela z preparatami do zwalczania mszyc w zbożach:


jd, fot. Daleszyński



Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)