StoryEditor

Kontroluj mszyce na zbożach

Do tej pory można już było zaobserwować mszyce na zbożach, jednak pojawia się ich coraz więcej. Kolonie tych owadów są niebezpieczne i należy je zwalczać.
22.06.2015., 14:06h

Mszyce to jedne z najważniejszych szkodników na zbożach. Ich szkodliwość polega na wysysaniu soków z roślin. Przy licznych koloniach zasiedlone rośliny zostają poważnie osłabione. Na obecnym etapie rozwoju zbóż, kiedy rozwijają się ziarniaki, mszyce mogą zakłócić ten proces. Może to doprowadzić do gorszego wykształcenia ziaren i w rezultacie zmniejszenia MTZ. Ponadto szkodniki mogą przenosić wirusy, które w tym roku wywołały choroby przede wszystkim na jęczmieniu i innych zbożach ozimych wcześnie sianych.
Można przyjąć, że sygnałem do zabiegu jest obecność 5 mszyc na kłosie. Odnalezienie jednak już jednego oznacza, że w niedługim czasie pojawi się ich więcej, zatem już wtedy warto wykonać zabieg.
W zwalczaniu mszyc można zastosować pyretroid działający kontaktowo na szkodnika i powierzchniowo na roślinę lub substancję systemiczną, która zwalczy mszyce żerujące w kłoskach. Preparaty przeciwko mszycom zwalczą też przy okazji skrzypionki oraz wciornastki.
Poniżej tabela z preparatami do zwalczania mszyc w zbożach:


jd, fot. Daleszyński

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 11:47