Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Ochrona zbóż: jeszcze czas na zabieg T3

Obrazek

Deszcze padające w wielu regionach i ciepła pogoda sprzyjają występowaniu chorób kłosa na zbożach. Warto je chronić dla zdrowego ziarna i wyższego plonu.

Jacek Daleszyński28 czerwca 2016, 13:33

Na kłosach najgroźniejszymi chorobami są fuzarioza i septorioza plew. Objawy pierwszej z chorób widoczne są w stadium dojrzałości mlecznej ziarna BBCH 73.

Zabieg warto wykonać wcześniej jeszcze w fazie kwitnienia, jeśli jednak np. test kopertowy na obecność sprawcy fuzariozy kłosów nie stwierdził jego obecności, a warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi choroby (ciepło i wilgotno) to zabieg można jeszcze wykonać, najpóźniej jednak do fazy właśnie dojrzałości mlecznej ziarna (BBCH 73).

To ostatni moment, bo należy pamiętać, że większość preparatów, które można przeciwko tej chorobie zastosować ma 30 dniową karencję. Dla fuzariozy kłosów nie opracowano progów ekonomicznej szkodliwości.

Septorioza plew do infekcji wymaga jedynie wysokiej wilgotności, więc w obecnie panujących warunkach w rejonach deszczowych stanowi duże zagrożenie. Do jej rozwoju wystarczy 20 st. C więc jest to choroba powszechnie występująca.

Poniżej tabela z przykładowymi fungicydami polecanymi do ochrony kłosa pszenicy. Szczegółowych informacji na temat terminu stosowania warto poszukać także w etykiecie danego preparatu.

jd1 z 2
Fuzarioza kłosów na pszenicy.

Fuzarioza kłosów na pszenicy.

2 z 2
Septorioza plew na pszenicy.

Septorioza plew na pszenicy.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)