Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Rdza żółta może już atakować

Obrazek

Rdza żółta to choroba coraz częściej spotykana w zbożach. Występuje w łanie placowo, a porażenie liścia flagowego powoduje największy spadek plonowania.

Jacek Daleszyński6 maja 2015, 13:24

Największe porażenie może być obserwowane na plantacjach dotychczas niechronionych oraz wszędzie tam, gdzie temperatura była niska, a wilgotność powietrza duża. Gniazdowe występowanie choroby ułatwia jej rozpoznanie. Objawy na liściach to żółte, pasowe skupienia urediniów zawierających zarodniki. Choroba ta może infekować rośliny już jesienią i wtedy jest szczególnie groźna.

Próg szkodliwości to 30% porażonych roślin, z choćby pojedynczymi objawami. Te mogą się pojawiać od fazy drugiego kolanka (BBCH 32) poprzez liść flagowy (BBCH 39), aż po plewki w kłosach w fazie dojrzałości mlecznej ziarna (BBCH 72).

W zabiegach przeciwko rdzy żółtej skuteczne są np. triazole i strobiluryny.
Przykładowe preparaty do zwalczania rdzy żółtej w zbożach ozimych:

jdPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)