Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Rynek zbóż: znowu kiepskie wieści

Obrazek

Perspektywa gorszych tegorocznych plonów zbóż to nie najlepsza informacja dla rolników. Druga to taka, że niezadowalające ceny skupu utrzymują się już kolejny tydzień.

Jacek Daleszyński25 stycznia 2018, 15:35
Ci zatem rolnicy, którzy jeszcze nie sprzedali zboża nerwowo spoglądają na cenniki w swoich punktach handlowych. A realia są takie, że zboża nie drożeją. Wręcz przeciwnie: bez problemu doszukamy się obniżek i choć wciąż nie są one duże to jednak systematyczne.

W ostatnich dniach śnieg przykrył większość kraju i obawy o możliwe wymarznięcie, szczególnie słabiej rozwiniętych ozimin, nieco zmalały. Dziś jednak mamy odwilż (temperatura w Wielkopolsce 8°C), a możliwe ponowne mrozy mogą kolejny raz zagrozić roślinom, tym mocniej w przypadku braku śniegu.

Dzisiejsza sonda cenowa pokazała ruchy cenowe w dół m.in. w pszenicy konsumpcyjnej i paszowej. Pierwsza z nich jest dziś tańsza w stosunku do poprzedniego tygodnia o 5–30 zł/t (największa obniżka zanotowana w woj. dolnośląskie). Pszenica paszowa potaniała o 10–40 zł/t, a największa obniżka miała miejsce w woj. wielkopolskim. Obniżki dotknęły też pszenżyta. W jego przypadku ceny zmalały o 10–20 zł/t. Jęczmień w większości przypadków utrzymał cenę sprzed tygodnia, jednak i jego dotknęły obniżki: 10–30 zł/t.

Już w tylko czterech punktach sprawdzanych przez nas nadal skupują kukurydzę mokrą. Jej cena to 365–420 zł/t netto. Najtaniej jest w woj. lubuskim, najdrożej w opolskim. Kukurydza sucha trzyma cenę sprzed tygodnia, a w dwóch przypadkach nawet podrożała o 10 zł/t – w woj. dolnośląskim i mazowieckim (firmy paszowe).

Na Wschodzie też spadł śnieg

Zbożowi giganci – Rosja i Ukraina w ostatnim czasie mieli podobną jak u nas pogodę. Także i u nich istniały obawy o przezimowanie zbóż, przede wszystkim pszenicy. Śnieg dotarł także do nich i jak podaje Amerykański Departament rolnictwa w głównych regionach uprawy pszenicy (centralnym i w tzw. regionie Wołgi) pokrywa śnieżna ma 5–10 cm co oznacza, że rośliny są dobrze zabezpieczone przed mrozem. Jeśli taka sytuacja się utrzyma, to można prognozować, że plony przynajmniej z powodu niskich temperatur nie będą zagrożone. To zaś może oznaczać, że Rosja utrzyma się w początku stawki jeśli chodzi o eksporterów zbóż. To niekoniecznie dobrze wróży cenom na przyszłość.

Co na giełdach?

Ceną giełdową surowców rządzą m.in. kursy walut oraz różnice poziomów cen poszczególnych surowców z tej samej grupy, np. pszenicy i kukurydzy. Teraz właśnie możemy coś takiego obserwować. Amerykańska waluta osłabiła się w stosunku do euro (dziś za dolara płacą 1,24 euro), a to oznacza podwyżkę cen pszenicy na amerykańskiej giełdzie. Wczoraj był to wzrost o 2,73% w stosunku do wtorku, tj. 23 stycznia. Cena wczorajsza kontraktu marcowego wyniosła 159 $/t. Ten wzrost wpłynął na podwyżkę ceny kontraktu marcowego na kukurydzę (o 1,49%). Wczoraj wyceniono go na 140 $/t.

Na giełdzie Euronext wczoraj pszenica w kontrakcie marcowym także podrożała, choć sporo mniej niż za oceanem, bo tylko o 0,64% (w porównaniu do ceny z 23 stycznia). Jej cena ostatecznie ustaliła się na poziomie 156,5 euro/t. Kukurydza natomiast w takim samym kontrakcie nie zmieniła swojej ceny i na wczorajszym zamknięciu sesji kosztowała 151,75 euro/t.

Średnie ceny zbóż z dzisiejszej sondy:
  • pszenica konsumpcyjna – 647 zł/t,
  • pszenica paszowa – 629 zł/t,
  • żyto konsumpcyjne – 547 zł/t,
  • pszenżyto – 575 zł/t,
  • jęczmień – 612 zł/t,
  • kukurydza sucha – 594 zł/t,
  • kukurydza mokra – 378 zł/t.


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)