Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Skup zbóż niewielki, ceny stoją w miejscu

Obrazek

Minęły już dwa tygodnie od początku nowego roku, a w krajowych punktach skupu zbóż nadal panuje stagnacja. Niemal wszyscy handlowcy, z którymi dziś rozmawialiśmy przyznają, że podaż ziarna jest niewielka, bo rolnicy wahają się czy już je sprzedawać, czy jeszcze poczekać na lepsze ceny.

Bartłomiej Czekała13 stycznia 2016, 13:44

Trudno obecnie wyrokować, czy cenniki za zboże pójdą w górę. Obecna sytuacja przypomina trochę przeciąganie liny. Mimo słabej podaży na rynku młyny i paszarnie nie podnoszą cen na zachętę, ponieważ wiele z nich weszło w nowy rok ze sporymi zapasami i nie musi wykonywać gwałtownych ruchów na rynku. Z kolei rolnicy nie są zadowoleni z obecnych stawek za ziarno i wstrzymują się jeszcze z jego sprzedażą. Pozbywają się zboża tylko ci, którzy potrzebują szybko gotówki. Handlowcy przekonują, że za 2-3 tygodnie ceny zbóż spadną, bowiem w skupach pojawi się wielu chętnych do sprzedaży zniechęconych do dalszego czekania na wzrost stawek. Natomiast rolnicy są przekonani, że dopiero po ocenie przezimowania zbóż będzie można podjąć decyzje o sprzedaży ubiegłorocznych zbiorów. Są bowiem takie regiony w kraju (np. Lubelszczyzna), gdzie  brakowało pokrywy śnieżnej gdy przyszedł mróz sięgający -20 stopni C., a wcześniejsze temperatury dodatnie nie pozwoliły się roślinom odpowiednio zahartować.

Wracając do sytuacji na krajowym rynku zbóż, umiarkowany ruch w tym tygodniu można odnotować na zachodzie i północy kraju, gdzie handlowcy skupują żyto i pszenżyto, które transportem ciężarowym jedzie do Niemiec. Z kolei w Małopolsce i na wschodzie Polski nieznacznie wzrosło zainteresowanie ziarnem paszowym, ale nie na tyle by ceny jęczmienia, pszenżyta czy pszenicy znacząco wzrosły. Nie widać też poprawy cen kukurydzy. W przypadku tego ziarna średnia cena skupu w kraju spadła w porównaniu z ubiegłym tygodniem o 12 zł/t.

Jak pokazała nasza dzisiejsza sonda, średnie ceny zbóż netto w kraju wyglądają następująco:

  • pszenica konsumpcyjna  653 zł/t (+3 zł w relacji tygodniowej),
  • pszenica paszowa 615 zł/t (-2 zł w relacji tygodniowej),
  • jęczmień paszowy 561 zł/t (bez zmian w relacji tygodniowej),
  • pszenżyto – 550 zł/t (+2 zł w relacji tygodniowej),
  • żyto paszowe 517 zł/t (+3 zł w relacji tygodniowej),
  • kukurydza – 650 zł/t  (-12 zł w relacji tygodniowej).


Zobacz wszystkie ceny skupu zbóż w kraju.      bcz

Fot. Sierszeńska


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy