Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Szkolenie KFPZ w Strzelnie

Obrazek

Ziemia kujawska jest wizytówką polskiego rolnictwa. Doskonałe gleby i w większości rodzinne gospodarstwa, to środowisko zawsze chłonne wiedzy.

Tomasz Czubiński19 lutego 2016, 14:35

Krajowa Federacja Producentów Zbóż zorganizowała kolejne szkolenie z cyklu zimowych spotkań z rolnikami w celu poprawy jakości zbóż konsumpcyjnych. Szkolenie sfinansowano ze środków Krajowego Funduszu Promocji Zbóż i Produktów Zbożowych.

Rafał Mładanowicz, prezes Federacji, mówił o potrzebie badania gleby nie tylko na makroskładniki, ale też mikroelementy oraz sprawdzenie zawartości próchnicy. Niestety, rolnicy w Polsce jeszcze rzadko wykonują badania tych parametrów. Prezes stwierdził, że najlepszą formą podawania mikroskładników są najtańsze sole. Ale warunkiem ich dobrego działania jest odpowiednie pH gleby w granicach 6,5-6,8 i warunki stosowania - wieczór lub noc. Przestrzegał przed stosowaniem wynalazków często podnoszących koszty produkcji.

Swoje wystąpienie miał także dr Grzegorz Pruszyński z IOR w Poznaniu. Ostrzegał przed planowanym wycofaniem przez Komisję Europejską 75 substancji aktywnych, w tym wielu cennych i niedrogich insektycydów (np. niektórych pyretroidów).

Dr Zuzanna Sawinska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przedstawiła prognozy zagrożenia chorobami w nadchodzącym sezonie. Warunki jesienią i podczas zimy sprzyjały infekcjom powodowanym szczególnie przez sprawców fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła i korzeni. Chorobę zwalcza się w pierwszym wiosennym zabiegu fungicydowym w zbożach  na fazie początku strzelania w źdźbło. Nie wolno w tym roku tego opryskiwania opóźniać!
Zima jeszcze się nie skończyła. Na stanowiskach, na których zboża przetrwały falę mrozów z początku roku a plantacje są gęste po ewentualnych opadach śniegu może wystąpić pleśń śniegowa. Choroba powodowana jest przez grzyb z grupy fuzaryjnych, jednak nie przyczynia się do powstania mikotoksyn. Powoduje jednak później na kłosach powstanie watowatej grzybni i w konsekwencji zdrobnienie ziarna. Mimo to trzeba ją zwalczać, aby zatrzymać zarodnikowanie. Pierwszą metodą jest lekka brona na plantacji oraz dawka azotu. Możliwy jest zabieg regeneracyjny fungicydami zawierającymi tiofanat metylu i jedną ze strobiluryn z dodatkiem manganu, boru i miedzi.

Ekspertka z UP w Poznaniu omówiła także wyniki prowadzone wspólnie z KFPZ i redakcją „top agrar Polska”. Prowadzone od trzech lat doświadczenie porównujące oferowane przez firmy agrochemiczne i dystrybutorów programy ochrony fungicydowej pszenicy pokazało, że środki należy dobierać do lokalizacji i warunków. Przykładowo drogie systemy ochrony, zwłaszcza liścia flagowego nie przyniosły pozytywnego efektu ekonomicznego w Wielkopolsce, gdzie zwykle jest sucho w maju i na początku czerwca. Tam rozsądne byłoby zrezygnować z ochrony liścia flagowego lub zabieg ten opóźnić. Natomiast nie wolno rezygnować ani obniżać dawek w zabiegu pierwszym - w fazie początku strzelania w źdźbło. W lokalizacjach i na stanowiskach, na których jest duże zagrożenie chorobami kłosa nie można też rezygnować z tego zabiegu.

Kolejne szkolenia odbędą się:

  • 23 lutego w Skrzynkach koło Kórnika, Hotel Rodan ul. Poznańska 5D, godz. 11-15
  • 26 luty w Zamościu, Restauracja Kuchnia Smakosza, ul. Piłsudskiego 36, godz. 11-15

tcz




1 z 8
Szkolenie KFPZ w Strzelnie - prezes Rafał Mładanowicz

Szkolenie KFPZ w Strzelnie - prezes Rafał Mładanowicz

2 z 8
Szkolenie KFPZ w Strzelnie

Szkolenie KFPZ w Strzelnie

3 z 8
Szkolenie KFPZ w Strzelnie

Szkolenie KFPZ w Strzelnie

4 z 8
Szkolenie KFPZ w Strzelnie

Szkolenie KFPZ w Strzelnie

5 z 8
Szkolenie KFPZ w Strzelnie - dr Grzegorz Pruszyński

Szkolenie KFPZ w Strzelnie - dr Grzegorz Pruszyński

6 z 8
Szkolenie KFPZ w Strzelnie

Szkolenie KFPZ w Strzelnie

7 z 8
Szkolenie KFPZ w Strzelnie dr Zuzanna Sawinska

Szkolenie KFPZ w Strzelnie dr Zuzanna Sawinska

8 z 8
Szkolenie KFPZ w Strzelnie

Szkolenie KFPZ w Strzelnie

Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)