Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Wiosenne dokrzewianie zbóż

Obrazek

Późno siane zboża można dokrzewić nie tylko za pomocą azotu szybkodziałającego. Pomocne są także regulatory wzrostu.

Jacek Daleszyński12 marca 2015, 13:59

UWAGA: Aktualne informacje znajdziesz tutaj!

Jeśli siewy pszenicy były opóźnione i wiosną plantacja jest w słabej kondycji należy najpierw roślinom podać azot w dawce około 60-100 kg/ha, najlepiej w postaci saletry amonowej. Następnie na dobrze zaopatrzone w N zboże, które ma 4-6 liści stosujemy regulatory wzrostu połączone z mikroelementami i P, który na tym etapie wzrostu rośliny jest słabo dostępny, a zredukowany po zimie system korzeniowy nie może go pobrać.

Dokrzewianie regulatorem najlepiej zadziała przy wcześniejszym nawożeniu azotem. Odżywiona roślina jest pobudzona do wzrostu, a regulator zostaje pobrany przez odbudowany aparat asymilacyjny głównego pędu. Poprzez zahamowanie jego wzrostu umożliwia rozwój pozostałych źdźbeł. Zabieg ten nie ma wpływu na późniejsze skracanie plantacji.

Dokrzewianie najlepiej przeprowadzić przy pomocy CCC (chlorek chloromekwatu). Działa on do 10 dni. Bezpiecznie stosować go w początkowych fazach wzrostu, gdy korzenie przybyszowe roślin osiągną długość 3 cm (BBCH 22-25). Minimalna wymagana temperatura to 8 st. C. Dawka to 200-500 g/ha CCC w zależności od stopnia rozwoju roślin.
jd

Fot. DaleszyńskiPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)