StoryEditor

Jak Francuzi skracają zboża w fazie drugiego kolanka?

Francuski instytut Arvalis informuje rolników z kraju nad Sekwaną i Loarą o trudnym roku pod względem utrzymania stabilnych źdźbeł pszenicy ozimej i jęczmienia ozimego. Co ciekawe zalecenia te pasują także na nasze pola.
22.04.2024., 06:00h
Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie są prognozy Francuzów dotyczące wylegania zbóż?

Jakie środki i w jakich fazach zalecają agronomowie z Arvalis?

​W jakich temperaturach wg Francuzów powinny być stosowane regulatory wzrostu? 

W komunikacie Arvalis czytamy, że pogoda w ostatnich tygodniach spowodowała nasilenie ryzyka wylegania zbóż, nawet na plantacjach, które wydają się niskie. Przyczynami tego są łagodna wiosna i dobre uwalnianie i wykorzystanie azotu z zasobów glebowych. Wywołało to obfite krzewienie zbóż oraz szybsze strzelanie w źdźbło. Ponadto pogorszenie pogody w ostatnich dniach, a przede wszystkim słabsze oświetlenie i opady deszczu, sprzyjają późniejszemu wyleganiu tych zbóż, które mają już wydłużone dolne międzywęźla. Co ciekawe już teraz Francuzi obserwują tzw. wczesne wyleganie, zwłaszcza jęczmienia ozimego, który jest tam gęsty z licznymi liśćmi. Choć wygięcie teraz dolnych pędów z czasem przeminie i możemy liczyć na pionowy wzrost pędu, to ryzyko późniejszego wylegania jest większe. Ochłodzenie jakie teraz panuje nie odwróci tego trendu, ponieważ zapowiadane ocielenie spowoduje, ze ryzyko będzie narastało.

Jakie wybrać substancje?

Agronomowie z Arvalis twierdzą, że zastosowanie na tym etapie samego CCC na większości plantacji nie ma sensu, ponieważ zboże jest zbyt zaawansowane w rozwoju. Natomiast produkty te można zastosowa...

Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 14:47