Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Zdrowie świń>

Duńskie świnie to bomba zegarowa

Obrazek

Każdego dnia 35 tys. żywych świń przekracza granicę duńsko-niemiecką, aby rozjechać się po całej Europie. Zdaniem profesora Hansa Jorna Kolmosa z Syddansk Universitet, ponad 2/3 z nich może być nosicielami MRSA – gronkowca złocistego opornego na metycylinę. 

Anna Kurek21 października 2016, 06:00

– MRSA – gronkowiec złocisty oporny na metycylinę – dotychczas kojarzony z zakażeniami wewnątrzszpitalnymi jest obecny w produkcji trzody chlewnej – alarmuje prof. Kolmos. Jego zdaniem nawet 70% świń pochodzących z duńskich chlewni może roznosić MRSA. Co ważne, zwierzęta nie chorują, są za to – według profesora – doskonałym rezerwuarem tego szalenie niebezpiecznego zarazka. Bakterie te są w głównej mierze groźne dla ludzi. Kolmos uważa, że chorować mogą nie tylko osoby pracujące ze zwierzętami, ale również mające kontakt ze skażonym mięsem. 

– Bakterie te mogą również przenosić się z człowieka na człowieka, a ich terapia jest szalenie trudna i kosztowna dlatego, że rozwinęły one coś w rodzaju mechanizmu obronnego przed nadmiarem stosowanych leków – twierdzi Kolmos. 

Więcej o tych niebezpiecznych drobnoustrojach w produkcji świń przeczytacie Państwo już w listopadowym wydaniu "top agrar Polska".  akuPicture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)