Zaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Zdrowie świń>

Hepatitis - nowe zagrożenie!

Wirusowe zapalenie wątroby typu E to choroba, o której niewiele się mówi. - To błąd, ponieważ narażeni na nią są hodowcy, lekarze weterynarii i zootechnicy, mający na co dzień kontakt ze świniami - uważa nasz ekspert lek. wet. Wojciech Korczyński.

Anna Kurek29 grudnia 2021, 05:00

Jest to niedoceniana zoonoza, ponieważ rezerwuarem wirusa są przede wszystkim świnie, dziki i jelenie. Wirus zapalenia wątroby typu E przenosi się głównie przez wodę, zanieczyszczoną kałem nosicieli, którymi są ludzie oraz zwierzęta, a także przez bezpośredni kontakt z krwią. Co bardzo ważne, dotyczy to nie tylko mięsa i podrobów, ale także zanieczyszczonych warzyw i owoców.

 

Objawy kliniczne

Szacuje się, że rocznie dochodzi do 20 mln infekcji HEV, z czego 16,5–30% manifestuje się objawami klinicznymi, takimi jak: ciemny kolor moczu, żółtaczka, złe samopoczucie, zmiana zabarwienia stolca, bóle brzucha, gorączka. Najgroźniejszy rezultat takiego zakażenia to marskość wątroby.

Uważa się, że większość infekcji u ludzi podlega samoistnemu wyleczeniu w ciągu 2–6 tygodni. Istnieją jednak przypadki, kiedy infekcja ta może być groźna dla ich zdrowia.

Dotyczy to głównie osób z obniżoną odpornością, np. po zabiegu transplantacji, leczonych środkami przeciwnowotworowymi i przeciwwirusowymi, osób starszych, z przewlekłą chorobą nerek, ale także kobiet w ciąży, gdyż progesteron nasila namnażanie się wirusa w wątrobie. Jeśli do zakażenia dojdzie w 3. trymestrze ciąży, śmiertelność może wynosić nawet 20%; ponadto w 3–10% przypadków możliwe jest również zakażenie płodu przez łożysko.

HEV u świń i ludzi

U świń obecność HEV jest też dość dokładnie zbadana. W Europie najwięcej dodatnich wyników badań przesiewowych zanotowano w Anglii (90%), 


Pozostało 68 % tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów top agrar Premium.

Tylko 3 zł za pierwsze 3 miesiące nieograniczonego dostępu. Skorzystaj ze specjalnej oferty i dołącz do grona czytelników Strefy Premium już teraz!

Codziennie przygotowujemy dla Ciebie m. in. fachowe artykuły, porady i komentarze ekspertów, raporty oraz prognozy rynkowe. Bądź na bieżąco z tym, co najważniejsze dla rolnika.

SubskrybujZaloguj się
Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ