Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Jesteś w strefie Premium

Toksoplazmoza w grze

Obrazek

Niewinnie wyglądający kot może być nosicielem groźnej choroby, jaką jest toksoplazmoza. Jest ona szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży.

Donata Kosicka25 sierpnia 2019, 04:34
Toksoplazmoza jest to choroba pasożytnicza, wywołana przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Część zarażonych ludzi oraz zwierząt choruje, a pozostali są nosicielami. Choroba najczęściej przebiega bezobjawowo. Głównym wektorem tej choroby są koty oraz niektóre kotowate, z którymi mamy kontakt także w gospodarstwie. Żywicielem są wszystkie ssaki (np. szczury) wraz z człowiekiem oraz ptaki.

Toksoplazmozą nie zarazimy się przez udrapnięcie lub ugryzienie przez kota. Główną przyczyną zachorowań (70%) jest spożywanie surowego lub niedogotowanego mięsa (wieprzowego, baraniego i wołowego) lub zjedzenie żywności i wypicie wody zanieczyszczonej kałem, m.in. kotów.

Ryzyko zachorowania kota na toksoplazmozę możemy zmniejszyć przez ograniczenie jego swobody, jednak w gospodarstwie może to być trudne.

Rozpoznanie choroby jest trudne, ze względu na grypopodobne objawy i wymaga specjalistycznych badań, które wykluczają inne choroby. Jedyną znaną profilaktyką jest zachowanie higieny podczas przygotowywania posiłków, przy pracy ze zwierzętami, podczas pracy w ziemi.

Więcej o objawach toksoplazmozy oraz o tym jak ją leczyć przeczytacie we wrześniowym wydaniu top agrar Polska. Zapraszamy do lektury.

dkd

Picture of the author
Autor Artykułu:Donata Kosicka
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy