Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium

Toksoplazmoza w grze

Obrazek

Niewinnie wyglądający kot może być nosicielem groźnej choroby, jaką jest toksoplazmoza. Jest ona szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży.

Donata Kosicka25 sierpnia 2019, 06:34
Toksoplazmoza jest to choroba pasożytnicza, wywołana przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Część zarażonych ludzi oraz zwierząt choruje, a pozostali są nosicielami. Choroba najczęściej przebiega bezobjawowo. Głównym wektorem tej choroby są koty oraz niektóre kotowate, z którymi mamy kontakt także w gospodarstwie. Żywicielem są wszystkie ssaki (np. szczury) wraz z człowiekiem oraz ptaki.

Toksoplazmozą nie zarazimy się przez udrapnięcie lub ugryzienie przez kota. Główną przyczyną zachorowań (70%) jest spożywanie surowego lub niedogotowanego mięsa (wieprzowego, baraniego i wołowego) lub zjedzenie żywności i wypicie wody zanieczyszczonej kałem, m.in. kotów.

Ryzyko zachorowania kota na toksoplazmozę możemy zmniejszyć przez ograniczenie jego swobody, jednak w gospodarstwie może to być trudne.

Rozpoznanie choroby jest trudne, ze względu na grypopodobne objawy i wymaga specjalistycznych badań, które wykluczają inne choroby. Jedyną znaną profilaktyką jest zachowanie higieny podczas przygotowywania posiłków, przy pracy ze zwierzętami, podczas pracy w ziemi.

Więcej o objawach toksoplazmozy oraz o tym jak ją leczyć przeczytacie we wrześniowym wydaniu top agrar Polska. Zapraszamy do lektury.

dkd


Picture of the author
Autor Artykułu:Donata Kosicka
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)