Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Potato Poland: Jaka przyszłość czeka ziemniaka?

Za nami Potato Poland 2021 XXVIII Krajowe Dni Ziemniaka, które odbyły się pod Lęborkiem – zagłębiu ziemniaczanym i przyczółku firmy Farm Frites Polska. O tym co czeka krajowych producentów ziemniaka w najbliższej przyszłości rozmawiamy z dr. Tomaszem Bieńkowskim, Prezesem Polskiej Federacji Ziemniaka.

dr Maria Walerowska25 sierpnia 2021, 13:49
W piątek 20.08. w pierwszym dniu Potato Poland 2021 XXVIII Krajowych Dni Ziemniaka spotkaliśmy z dr. Tomaszem Bieńkowskim Prezesem Polskiej Federacji Ziemniaka – jednym z współorganizatorów tej specjalistycznej imprezy, aby porozmawiać o przyszłości ziemniaka w Polsce. Tym bardziej, że wyniki ostatniego Spisu Rolnego są niepokojące, ponieważ pokazują spadek powierzchni uprawy ziemniaków o prawie 100 tys. ha

– Produkcja ziemianka u nas w kraju zmierza w kierunku profesjonalizacji. Może faktycznie będziemy w kraju uprawiać ich mniej, ale średnie plony w tej sytuacji może się zwiększyć, co będzie także odbiciem rzeczywistości wielu gospodarstw specjalizujących się w produkcji ziemniaka. Okolice Lęborka są zagłębiem profesjonalnych producentów ziemniak i to tutaj mieści się jedna z największych fabryk przetwórczych ziemniaka, tj. Farm Frites Poland – mówi dr Tomasz Bieńkowski. Misją Potato Poland Krajowych Dni Ziemniaka jest pokazywanie różnych regionów i dlatego też co roku jej lokalizacja jest w innym rejonie kraju. Naszym zamysłem jest otwieranie Polski na świat, m.in. spotykamy się tutaj pod Lęborkiem z dużą delegacją z Ukrainy, który to kraj jest bardzo dużym importerem polskich ziemniaków konsumpcyjnych – mówi Prezes Polskiej Federacji Ziemniaka.

Jeśli chcesz obejrzeć całą rozmowę z Prezesem Polskiej Federacji Ziemniaka koniecznie zobacz film!


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)