Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Szybsza hodowla ziemniaka

Obrazek

Dwa zamiast siedmiu lat hodowli – tyle docelowo ma wynosić okres, w którym powstawać mają nowe odmiany ziemniaka. Testy odbywają się m.in. w Rwandzie.

Jacek Daleszyński29 czerwca 2020, 13:47
Hybrydowy ziemniak to już nie nowość w branży, ale cały czas trwają prace nad tym, aby hodowla odbywała się jak najkrócej. True Potato Seeds to marka nasion firmowana przez holenderską firmę Solynta, która ma umożliwić właśnie produkcję ziemniaka z nasion, a nie z bulw. Tych na każdy hektar potrzeba przynajmniej 2–2,5 t, natomiast nasion odmian hybrydowych na tą samą powierzchnię potrzeba jedynie 25 g (nasiona ziemniaka i owoc – jagoda na zdjęciu).

Solynta i Rada Rolnicza Rwandy podjęły współpracę, by nasiona odmian hybrydowych skomercjalizować wśród tamtejszych rolników. Rejon został wybrany nieprzypadkowo, bo ma chodzić m.in. o zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego społeczeństwa w nim żyjącego. W niewielkiej Rwandzie (kraj 12 krotnie mniejszy od Polski) ziemniaki będące trzecią uprawą w tym kraju każdego roku uprawia się na powierzchni 50–60 tys. ha.

Nasiona odmian hybrydowych są cały czas w fazie testów w stacjach doświadczalnych, ale już wkrótce mają zostać przetestowane na polach produkcyjnych. Hodowcy zapewniają jednak już teraz, że nowe odmiany mają być bardziej odporne na choroby od tych produkowanych tradycyjną metodą z bulw.

fot jd. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)