Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Żywienie bydła>

Na czym nie oszczędzać w mleku?

Obrazek

Oszczędzanie nie da oczekiwanych korzyści ekonomicznych, a może pogorszyć zdrowie zwierząt i wskaźników rozrodu! - podkreśla w najnowszym artykule prof. Zygmunt M. Kowalski z UR w Krakowie.

Marcin Jajor25 grudnia 2021, 08:00

Jak powszechnie wiadomo miniony rok nie był dobry dla producentów mleka. Choć ceny mleka są rekordowe (średnia stawka w skupach w okresie od stycznia do listopada 2021 r. wyniosła 154,28 zł za 100 l, wg GUS) galopujące podwyżki cen środków produkcji (paliwo, nawozy, środki ochrony roślin), wymuszające znaczące wzrosty cen pasz, powodują, że pogorszyła się opłacalność produkcji mleka.

Jak zaznacza prof. Zygmunt M. Kowalski z UR w Krakowie, w takiej sytuacji poszukuje się sposobów na ograniczanie kosztów, a najczęściej, bo najprościej rezygnuje się z zakupu dodatków paszowych, czy drogich pasz. Rzadziej myśli się o racjonalizacji produkcji, w tym zwłaszcza o wyeliminowaniu błędów, które kosztują najwięcej, ale na które nie wystawia się faktury.

- Sytuacja kryzysowa, bo o takiej można mówić w kontekście opłacalności produkcji, powinna zachęcić do poszukiwania i eliminowania błędów, bo paradoksalnie, to najlepszy czas na zmiany. Jak mawiał Winston Churchill, nigdy nie trać szansy, jaką stwarza ci dobry kryzys - podkreśla prof. Kowalski. W tym kontekście, może zamiast zadawać pytanie z czego mam zrezygnować, na czym zaoszczędzić, warto odpowiedzieć sobie na inne: na czym nie warto oszczędzać?

Chcesz poznać subiektywną listę opracowaną przez prof. Zygmunta M. Kowalskiego? Znajdziesz ją w najnowszym, styczniowym wydaniu dodatku specjalnego "top bydło". Zamów prenumeratę i przeczytaj na co warto zwrócić uwagę w odpowiedzi na rosnące koszty produkcji mleka?

opr. mj
Fot. Sierszeńska


 Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)