StoryEditor

Ceny bydła: zamiast rosnąć przed Świętami, dalej spadają

Sytuacja na rynku bydła mięsnego nadal nie układa się po myśli rolników, ale również niezadowolone są ubojnie. Wołowinę trudno sprzedać w dobrej cenie. Ile płacą zakłady?
05.12.2023., 09:50h

Według najnowszego raportu Meat Market Observatory średnia cena bydła wszystkich kategorii w klasie R wyniosła 4,87 euro/kg i zanotowano malutki wzrost o 0,3%. Sytuacja jest stabilna, a wynika to z tego, że działają jednocześnie dwa czynniki - niewielka podaż i niewielki popyt.

Z kolei w Niemczech z notowań VEZG wynika, że stawki od ubiegłego notowania się nie zmieniły, ale nadal są niższe niż w Polsce. Tamtejsze ubojnie za byki w kl. R płacą 4,69 euro za kg, co w przeliczeniu na PLN daje 20,32 zł/kg. Ceny jałówek spadły już poniżej cen byków i wynoszą obecnie 4,38 euro/kg (19 zł/kg). Stawki za krowy są nawet niższe niż w Polsce za kl. R 3,38 euro/kg (14,64 zł/kg). W związku z tym, że Niemcy są dużym odbiorcą polskiej wołowiny, stawki w Polsce mogą dalej spadać... 

- W porównaniu do poprzedniego tygodnia ceny młodych byków pozostają bez zmian. Pomimo sezonowego wzrostu popytu, podaż żywca pozostaje wystarczająco duża. Uczestnicy rynku podejrzewają, że przy obecnych cenach pole do dalszych podwyżek jest niewielkie - komentują sytuację eksperci branżowi z Niemiec. 

Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 19:18