StoryEditor

Rodzinne gospodarstwo rolne i gorzelnia rolnicza: jak to działa?

Pomimo faktu, że gorzelnia w Radziczu stanowi odrębną spółkę, dzięki umiejętnemu zarządzaniu jest ona dobrze uzupełniającym się organizmem z rodzinnymi gospodarstwami rolnymi. Jak to funkcjonuje?
02.12.2023., 08:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Historia gospodarstwa
  • Początki hodowli bydła
  • Dyplomowany gorzelnik
  • Zarządzanie całością
  • Potencjał produkcji gospodarstw
  • Rolniczych gorzelni niewiele
  • Dalsze rozwijanie hodowli zwierząt
  • O zapotrzebowaniu decyduje rynek
  • Produkcja powiązana

Przykładem tego, jak dobra organizacja powoduje, że produkcja roślinna wspierana przez hodowlę bydła stanowi doskonałe uzupełnienie gorzelni rolniczej, jest rodzinny biznes Karmowskich zlokalizowany w Radziczu w woj. kujawsko-pomorskim.

Historia gospodarstwa

Gospodarstwo Rolne Radzicz jeszcze przed okresem przekształceń własnościowych funkcjonowało jako niezależna jednostka. Nie radziło sobie jednak wówczas najlepiej. W sąsiedztwie rozkwitała natomiast Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Sadkach, którą zarządzał Jacek Karmowski, ojciec Łukasza. Ówczesny wojewoda, widząc degradację gospodarstwa i jednocześnie wysoko oceniając umiejętności prezesa spółdzielni, zlecił mu zarząd komisaryczny celem przygotowania gospodarstwa do przejęcia przez AWRSP.

– To były takie czasy, że zaproszenie wojewody do objęcia zarządu komisarycznego było praktycznie propozycją nie do odrzucenia – mówi Jacek Karmowski. Później już w procesie przekształceniowym GR Radzicz zostało wystawione na przetarg, w którym uczestniczyła także spółdzielnia, ale wygrał go inny oferent, który potem nie podpisał umowy dzierżawy.

Ogłoszono kolejny przetarg i w tym już ojciec Łukasza wystąpił jako osoba fizyczna, a po jego wygraniu poddzierżawił gospodarstwo spółdzielni w Sadkach. Trwało to ok. 2 lata, po których Jacek Karmowski bardzo szybko, bo już w roku 1996 rozpoczął proces wykupu gospodarstwa.

Wizytówka gospodarstwa

Łukasz Karmowski, Radzicz, pow. nakielski

Zarządza grupą rodzinnych gospodarstw o profilu produkcji roślinnej z hodowlą bydła mięsnego, połączonych z gorzelnią.

Uprawiają wspólnie 450 ha GO i 40 ha łąk, a stado hodowlane stanowi 800 szt. bydła.

Początki hodowli bydła

Gospodarstwo początkowo miało 330 ha, w tym 308 ha GO, później w dwóch kolejnych latach dokupiono najpierw 16 ha, a potem jeszcze 35 ha. Czasy były bardzo trudne, a gospodarstwo zajmowało się wyłącznie produkcją roślinną. Rzepak na polach wymarzł, a możliwości wiosennego przesiewu pozwalały jedynie na zasianie kukurydzy. Tę kukurydzę trzeba było zagospodarować, więc zakupiono 30 jałówek rasy mlecznej, którymi szybko zasiedlono opuszczoną oborę.

Kierunek mleczny nie był jednak celem hodowli, dlatego rozpoczął się proces krzyżowania wypierającego, trwający zresztą do dziś i jałówki zainseminowano nasieniem buhaja limousine. Początkowo mleka jednak było tak dużo, że konieczne stało się założenie obory mlecznej. Na szczęście los się uśmiechnął i okres wzmożonego udoju okazał się rokiem referencyjnym dla kwoty mlecznej, którą już niebawem można było odsprzedać.

Dyplomowany gorzelnik

image

Zakonserwowany zabytkowy fermentator postawiony na głównym placu gospodarstwa świadczy o poszanowaniu tradycji.

FOTO: Urban

Łukasz Karmowski przygodę z gospodarstwem rozpoczął od zarządzania gorzelnią. Wcześniej jednak jako absolwent SGH w Warszawie pracował jako marketing manager w firmie, która oferowała myte ziemniaki do handlu detalicznego. Był wówczas odpowiedzialny za wprowadzanie produktów do ponad 60 marketów.

Wyraźnie jednak ciągnęło go do prowadzenia samodzielnego biznesu, co dostrzegał także ojciec, który powierzył synowi kierowanie wchodzącą w skład gospodarstwa gorzelnią. Jacek chciał, żeby syn w praktycznym działaniu poznał specyfikę gorzelnianej produkcji. Syn jednak wolał to zrobić po swojemu.

image

Tabliczka zabytkowego fermentatora

FOTO: Urban

– Gorzelnictwa zacząłem uczyć się z książek. Podręcznik czytałem tydzień, dwa, na produkcję chciałem już iść przygotowany. Ojciec chciał, żebym się już wziął za robotę, a ja wciąż czytałem – wspomina Łukasz Karmowski.

Pozostało 71% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 06:37