StoryEditor

Grypa ptaków dotarła do Hiszpanii, a w Polsce kolejne ogniska

Wirus grypy ptaków rozprzestrzenia się już w zasadzie w każdych warunkach. Nie straszne mu ciepło, zimno czy wilgoć, atakuje tam gdzie ma ochotę. W Hiszpanii odnotowano pierwsze ognisko w sezonie 2021/2022, w Polsce z kolei już 13 w tym roku.
24.01.2022., 15:01h

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) poinformowała o pierwszym ognisku grypy ptaków w Hiszpanii w sezonie 2021/2022 na fermie na północ od Madrytu, a dokładniej w wiosce Catalejo. Do uboju trafiło 18,9 tys. szt. drobiu.

Według niemieckiego instytutu zdrowia zwierząt Friedricha Loefflera, wysoce zjadliwa ptasia grypa (HPAI) obserwowana w Europie w ciągu ostatnich dwóch lat nie ma już charakteru sezonowego, co potwierdzają trwające epidemie zgłaszane praktycznie cały rok w całej Europie. Niemieccy eksperci ostrzegali też, że końca epidemii ptasiej grypy nie widać.

W ubiegłym roku w Hiszpanii nie było ognisk grypy ptaków, wykryto jedynie dwa przypadki u ptaków dzikich. Obecnie w UE odnotowano od początku roku 192 ogniska oraz 456 przypadków u ptaków dzikich.

Nowe ogniska w Polsce

W Polsce w ubiegłym roku wyznaczono 403 ogniska grypy ptaków, a od początku 2022 r. odnotowano już 13 ognisk. W ostatnich kilku dniach przybyły 2 nowe.

  • 12. ognisko grypy ptaków wyznaczono w gospodarstwie komercyjnym, gdzie utrzymywano 3909 kaczek rzeźnych w woj. łódzkim w m. Rzeczyca

  • 13. ognisko grypy ptaków wyznaczono w woj. podkarpackim w m. Przeworsk, utrzymywano tam 19 kur (chów przyzagrodowy).  

oprac. dkol na podst. GIW/OIE/euromeatnews.com

fot. Envanto elements

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 16:56