StoryEditor

Grypa ptaków - kolejne ognisko w woj. łódzkim i pierwsze na Opolszczyźnie!

GIW podaje w raporcie, że wyznaczono dwa kolejne ogniska. Tym razem w woj. łódzkim i opolskim. W UE sytuacja się pogarsza, a to dopiero początki wiosennych migracji... 
07.03.2022., 10:03h

GIW podaje w swoim raporcie, że wyznaczono pierwsze w tym roku ognisko grypy ptaków w woj. opolskim. Wirusa H5N2 wykryto w chowie przydomowym w stadzie liczącym 79 szt. drobiu różnego gatunku w miejscowości Równe w gminie Głubczyce, w powiecie głubczyckim. Było to 24. ognisko w tym roku. 

W tej miejscowości dokładnie rok temu (5 marca 2021) również wyznaczono ognisko grypy ptaków nr. 27 - padło wówczas 80 szt. drobiu. 

25. ognisko grypy ptaków wyznaczono 3 marca br. w gospodarstwie komercyjnym w stadzie liczącym 3400 kaczek rzeźnych w gospodarstwie zlokalizowanym w miejscowości Ładawy, w gminie Świnice Warckie w powiecie łęczyckim w woj. łódzkim. To już 4 ognisko w Łódzkiem w tym roku. 

Grypa ptaków w UE

Grypa ptaków rozpędza się także w Unii Europejskiej, gdzie od początku roku wyznaczono już 479 ogniska choroby. Najwięcej we Francji - 347 ognisk, w Polsce 25 ognisk, 17 w Niderlandach, 15 na Węgrzech i 17 ognisk we Włoszech. 

Sytuacja jest coraz poważniejsza w Hiszpanii, gdyż wyznaczono tam już 23 ogniska ptasiej grypy, z czego ostatnie 5 zgłoszono w tym tygodniu w Sewilli. Według danych opublikowanych przez władze hiszpańskie większość z tych przedsiębiorstw prowadzi hodowlę kur i indyków. Nowe ogniska zgłoszono m.in. w hodowli kur zlokalizowanej w gminie Gilena (Sevilla) gdzie utrzymywano 22 600 ptaków; na fermie indyków rzeźnych w Gilenie, gdzie hodowano 6000 ptaków oraz w trzech innych fermach w gminach Osuna (93,5 tys. ptaków), El Rubio (26,8 tys. ptaków) i Martín de la Jara (5,5 tys. szt. drobiu). Jednocześnie w Hiszpanii wykryto 24 przypadki u dzikiego ptactwa. 

oprac. dkol na podst. GIW/euromeatnews.com
fot. Envato Elements

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 10:18