StoryEditor

Grypa ptaków – nowe ogniska w Pomorskiem i Wielkopolsce

Niestety okazuje się, że wirus grypy ptaków zadomowi się w Polsce, podobnie jak to było na początku bieżącego roku – na kilka miesięcy. Już zbiera żniwo –  GIW poinformował o trzech kolejnych ogniskach na bardzo dużych fermach drobiu. 
08.12.2020., 09:12h
GIW podał informację o trzech kolejnych ogniskach, jednak ku naszemu zdziwieniu żadne z nich nie dotyczyło Kaczkowa na Pomorzu i 203 tys. szt. drobiu przeznaczonych do uboju. 4 i 5 grudnia GLW otrzymał pozytywne wyniki badań grypy ptaków dla trzech innych gospodarstw. 

35 ognisko grypy ptaków w 2020 r. zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 176 871 kur niosek, położonym w miejscowości Komiłowo, w gminie Kobylnica, w powiecie słupskim, w województwie pomorskim.

36 ognisko grypy ptaków w 2020 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 72 394  indyków, położonym w miejscowości Tarnowa, w gminie Rakoniewice, w powiecie grodziskim, w województwie wielkopolskim.

37 ognisko grypy ptaków stwierdzono na fermie utrzymującej około 714 000 kur niosek, położonej w miejscowości Kiełpiny, w gminie Siedlec, w powiecie wolsztyńskim, w województwie wielkopolskim.

Ponadto GIW podał w innym komunikacie, że Białoruś z uwagi na występowanie grypy ptaków w Polsce wprowadziła dodatkowe restrykcje dla woj. wielkopolskiego. Dla przypomnienia, nadal obowiązują poprzednie dla województwa lubelskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, warmińsko-mazurskiego, opolskiego, łódzkiego, śląskiego i lubuskiego. Niebawem dojdzie ograniczenie dotyczące woj. pomorskiego. 

Oprac. dkol na podst. wetgiw.gov.pl
Fot. poglądowe
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 07:39