StoryEditor

Grypa ptaków pustoszy fermy drobiu w Wielkopolsce i Pomorskiem

  Od początku roku na liście ognisk grypy ptaków pojawiły się cztery nowe ogniska. W ramach ich likwidacji zutylizowano blisko 40 tys. szt. drobiu. Gdzie je wyznaczono i jakie są ustalenia co do położenia stref?
09.01.2023., 11:01h

W 2022 r. odnotowano 68 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków. Wirus zaatakował z dużym nasileniem w całym kraju. Z kolei od początku br. roku wyznaczono cztery kolejne ogniska. Tym razem dotknięte fermy lub gospodarstwa są położone w woj. pomorskim i wielkopolskim.

Decyzją Wojewody Wielkopolskiego rozporządzeniem z dnia 2 i 3 stycznia br. wyznaczono nowe strefy dla obszaru zapowietrzonego i zagrożonego na terenie powiatów szamotulskiego, tureckiego, nowotomyskiego i poznańskiego, pleszewskiego, ostrzeszowskiego, ostrowskiego i kaliskiego.

W dzienniku ustaw w woj. pomorskim nie pojawiło się jeszcze rozporządzenie wojewody wyznaczające strefy, jedynie pojawiła się informacja o tym, że Powiatowy Lekarz Weterynarii wyznaczył strefy w powiecie człuchowskim.

Ogniska grypy ptaków 1-4 w 2023 r.

  • Ognisko nr. 1/2023 (03.01.2023) w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 29 143 indyków rzeźnych wyznaczono w woj. wielkopolskim w powiecie pleszewskim w miejscowości Grodzisko
  • Ognisko nr. 2/2023 (03.01.2023) w chowie przyzagrodowym, które utrzymywało 59 różnych gatunków drobiu w woj. pomorskim powiat człuchowski w miejscowości Buchowo
  • Ognisko nr. 3/2023 (03.01.2023) w chowie przyzagrodowym, gdzie utrzymywano 25 kaczek w woj. pomorskim w miejscowości Buchowo
  • Ognisko nr. 4/2023 (05.01.2023) w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 10 323 indyków rzeźnych w woj. wielkopolskim w powiecie kaliskim w miejscowości Dębe.

Sytuacja w UE – grypa ptaków

Grypa ptaków rozkręca się również na terenie Unii Europejskiej. Od początku roku wyznaczono już 27 ognisk grypy ptaków. Z komunikatu z dn. 9 stycznia wynika, że najwięcej ognisk wyznaczono we Francji i Polsce – po 8, co nie pokrywa się z mapą ognisk GIW w Polsce.

Trudna sytuacja jest również w Czechach, tam od początku roku wyznaczono 6 ognisk. Wirus upodobał sobie duże czeskie fermy (ostatnie ognisko wybuchło w gospodarstwie komercyjnym gdzie utrzymywano 750 tys. szt. drobiu).

Dla przypomnienia w UE w 2022 r. wyznaczono 2270 ognisk grypy ptaków w gospodarstwach i wykryto 3 317 przypadków u dzikich ptaków. Niezmiennie najgorsza sytuacja była notowana we francuskich gospodarstwach.

Pomoc dla producentów drobiu?

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa powołał zespół do oszacowania strat w drobiarstwie z powodu wystąpienia grypy ptaków w roku 2021 i 2022. Na jego podstawie zostanie opracowany wniosek do Komisji Europejskiej o uruchomienie nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiarskiego. 

Zespół zakończy swoje prace w momencie zrealizowania zadań związanych z ustanowieniem przez KE nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiarskiego w Polsce z tytułu wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).

Oprac. dkol na podst. GIW

Fot. Envato Elements

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. czerwiec 2024 16:35