StoryEditor

Grypa ptaków szaleje, wyznaczono już 2021 ognisk. Gdzie najgorzej?

  W Unii Europejskiej wirus znowu nabrał rozpędu. Sytuacja jest poważna, kolejny rok z rzędu giną miliony ptaków. Jak wygląda sytuacja i gdzie jest najpoważniej w UE? 
05.12.2022., 12:12h

Sytuacja epidemiologiczna związana z HPAI w Unii Europejskiej wygląda coraz gorzej. 2 lutego br. wyznaczono 2021 ognisk grypy ptaków w gospodarstwach i 2924 przypadki u ptaków dzikich.

Mimo, że we Francji latem sytuacja chwilowo się poprawiła, to jednak nadal stan choroby w gospodarstwach jest poważny. Z informacji, które podaje francuskie ministerstwo rolnictwa wynika, że od sierpnia br. do 1 grudnia we francuskich gospodarstwach wyznaczono 91 ognisk, w tym 37 w Vendée i Deux-Sèvres. Ogólnie w 2022 r. wyznaczono 1430 ognisk grypy ptaków. Francja bije tym samym wszelkie możliwe rekordy epidemiczne grypy ptaków. 

Walka z grypą u dzikiego ptactwa

W Niderlandach i Niemczech liczba ognisk jest znacznie mniejsza, ale przerażające jest tempo rozwoju choroby. Obecnie wyznaczono tam odpowiednio 79 i 81 ognisk, ale najgorzej jest w przypadku dzikich ptaków. Do 2 grudnia wykryto aż 659 przypadków w Niderlandach i 1141 w Niemczech.

- Obecna sytuacja ptasiej grypy ma również poważne konsekwencje dla dzikiego ptactwa w przyrodzie. Ważne jest również, aby w miarę możliwości jak najlepiej usuwać zwłoki martwych dzikich ptaków. W tej chwili nie zawsze jest jasne, kto za to odpowiada. Moim zdaniem ważna jest koordynacja regionalna, tak jak we Fryslân – zaznacza niderlandzki minister rolnictwa Piet Adema.

Od stycznia 2023 r. powstanie aplikacja udostępniona przez tamtejszy resort rolnictwa, dzięki, której każdy będzie mógł zgłosić przypadek padnięcia drobiu dzikiego, a na miejsce będą skierowane odpowiednie służby.

Holenderski Związek Hodowców Drobiu z kolei uważa, że oprócz usuwania padłych ptaków ważną rolę odegrałyby szczepienia drobiu przeciwko grypie ptaków.

- Jeśli uważnie przeczytasz przepisy europejskie, zobaczysz, że w rzeczywistości nie ma żadnych barier handlowych. Szczepienia zapobiegawcze są dozwolone, również jako strategia długoterminowa. Kraje mogą same decydować – twierdzi wirusolog Thijs Kuiken. W Holandii obecnie jest jedna zarejestrowana szczepionka oparta na szczepie o niskiej patogenności.

Przepisy UE nie stoją na przeszkodzie szczepieniom, ale nakładają dodatkowe obostrzenia handlowe, co może wpłynąć na wyniki finansowe branży drobiarskiej, firmy w UE lub poza nią mogą odmówić przyjęcia produktów pochodzących od szczepionych zwierząt, gdyż mają do tego prawo. Holendrzy do tej pory stracili 5 mln ptaków, jednak obawiają się epidemii, której doświadczyli w 2003 r. kiedy padło 30 mln szt. drobiu w wyniku choroby.

Droga gęś na święta Bożego Narodzenia

W Niemczech równie poważnie traktowane są przypadki u dzikiego ptactwa, tym bardziej, że jest to kraj, w którym jak dotychczas wykryto ich najwięcej w tym roku.

Do tej pory wyznaczono tam 81 ognisk, ale aż 24 w ostatnich dwóch tygodniach, a wszystko za sprawą jednej wystawy drobiu w Demmin w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Szczególnie dotknięte chorobą są gospodarstwa w Strasburgu w powiecie Vorpommern-Greifswald. W związku z rozprzestrzeniającą się ptasią grypą utworzono tu strefę zamkniętą.

Niemcy mają problem z grypą ptaków także w stadach gęsi. Od lata wybito tam 40 tys. szt. tych ptaków. Zdaniem ekspertów świąteczne gęsi w sklepie przy gospodarstwach będą droższe nawet o 35 proc . niż przed rokiem. Tymczasem hurtownie spodziewają się skoku cen sięgającego 50-80 %.

Polska wolna od grypy ptaków

Ostatnie ognisko grypy ptaków potwierdzono na fermie towarowej, w której utrzymywano łącznie 1677 ptaków (1643 gęsi rzeźnych i 34 kury nioski), położonej w województwie łódzkim w powiecie łęczyckim. Wybuch ten został uznany za pierwotny i potwierdzony metodą PCR, sekwencjonowanie przeprowadzono w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach (Krajowe Laboratorium Referencyjne).

Jak podaje Word Organization of Animal Health Polska poradziła sobie z ogniskami wysoce zjadliwej grypy ptaków zgodnie z rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2020/687 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w zakresie przepisów dotyczących zapobiegania i zwalczania niektórych chorób umieszczonych w wykazie oraz dokonał uboju całego drobiu w zakażonych gospodarstwach.

W Polsce w 2022 roku w biernym nadzorze nad dzikim ptactwem przebadano 194 martwe ptaki, z czego 43 z nich miało pozytywny wynik pod kątem H5N1. Wyznaczono w Polsce w sumie 35 ognisk grypy ptaków, wybito w nich w sumie 1,3 mln ptaków.

WOAH podaje, że 21 września 2022 r. wykryto jedno ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu. Ognisko zostało opanowane zgodnie z Rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniającym Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w zakresie zasad zapobiegania i zwalczanie niektórych chorób umieszczonych w wykazie;

• Przed wystąpieniem ww. ogniska Polska wysłała do WOAH deklarację własną status wolnego od ptasiej grypy zgodnie z art. 10.4.3. Kodeksu Ziemi;

• Przyjęto środki likwidacji stad, w tym ubój drobiu, usuwanie tusz, sprzątanie i dezynfekcję zakażonych gospodarstw. Ostatnie czyszczenie i dezynfekcja zostały zatwierdzone przez Polskę Inspekcji Weterynaryjnej w dniu 4 października 2022 r.;

• Minęło ponad 28 dni od zakończenia zatwierdzania czyszczenia i dezynfekcji ostatniego HPAI ogniska zgodnie z art. 10.4.6. Kodeksu Ziemi;

• Polska posiada regularnie realizowany program podnoszenia świadomości, zachęcający do szybkiego zgłaszania wysoce zjadliwej grypy ptaków;

• Nadzór prowadzono zgodnie z art. 10.4.26. do 10.4.30. Kodeksu Ziemi.

Dzięki temu Polska jest wolna od wirusa grypy ptaków – oby na stałe, bo branża jest mocno poobijana po ostatnich latach epidemii i innych niekorzystnych turbulencjach rynkowych. Handel może wreszcie wrócić na normalne tory.

dkol

Fot. Kolasińska

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 09:13