StoryEditor

Grypa ptaków w Dziegietni: kolejne stado do utylizacji

Wczoraj informowaliśmy o kolejnych 3 ogniskach grypy ptaków. GIW podał komunikat o następnym, tym razem w okolicy Sokołowa Podlaskiego.
12.11.2021., 16:11h
Grypa ptaków atakuje w następnych dużych gospodarstwach drobiarskich. Problem jest coraz poważniejszy - to już 349 ognisk w 2021 r. Sezon jesiennozimowy dopiero się zaczął, a wraz z nim kolejna fala choroby. Od początku listopada wyznaczono już 9 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków. Łącznie z obecnym 349. ogniskiem zlikwidowano około 700 tys. sztuk drobiu. 

Ostatnie ognisko (349/2021) wyznaczono 9 listopada br. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 26 091 indyków rzeźnych. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Dziegietnia w gminie Sokołów Podlaski, powiat sokołowski, woj. mazowieckie. 

Zgodnie z procedurami Inspekcji Weterynaryjnej oraz Rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, wprowadzone są niezbędne czynności aby jak najszybciej zlikwidować ognisko choroby m.in. zabicie i utylizację zwierząt, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego. 

Wystąpienie grypy ptaków potwierdziły w ostatnich tygodniach (sezon rozpoczął się w październiku) m.in Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Japonia, Czechy, Węgry. W większości państw udało się wprowadzić na kilka tygodni status kraju wolnego od chorobyWe Francji rośnie niepokój - nic dziwnego, bo tegoroczny wybuch choroby zlikwidował tysiące kaczek w kilkuset gospodarstwach. Na Węgrzech wykryto wirus grypy ptaków u padłego dzikiego ptactwa. Dwa lata temu na Węgrzech było najwięcej ognisk w całej Europie - blisko 280. 

Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że w sezonie 2020/2021 było dwukrotnie więcej ognisk w UE niż w sezonie 2018/2019, to niestety nie wróży nic dobrego, dla i tak już mocno osłabionego sektora drobiarskiego. 

oprac. dkol na podst. GIW/EC.Europa
fot. poglądowe


Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 05:45