StoryEditor

Grypa ptaków w miejscowości Wólki - to już 26. ognisko w tym roku

W województwie łódzkim wyznaczono już 5 ognisk grypy ptaków, w tym dwa w powiecie poddębickim. Coraz częściej wirus atakuje kaczki rzeźne. 
09.03.2022., 15:03h

W Polsce od początku roku wyznaczono już 26. ognisk grypy ptaków, z tego aż 5 w woj. łódzkim, 2 w woj. mazowieckim, 8 ognisk w woj. wielkopolskim, 4 w woj. kujawsko-pomorskim, 2 w woj. lubelskim, po 1 w woj. opolskim, dolnośląskim, pomorskim i podkarpackim. 

W ostatnich tygodniach wirus atakuje głównie stada kaczek rzeźnych, podobnie było w ostatnim, a więc 26. ognisku. W miejscowości Wólki, w powiecie poddębickim, w woj. łódzkim wyznaczono ognisko grypy ptaków w stadzie, w którym utrzymywano 4910 kaczek rzeźnych. Było to gospodarstwo komercyjne. Ognisko potwierdzono 5 marca br. 

Dla okolicznych miejscowości w promieniu 3 i 7 km oznacza to zmiany w organizacji w sprzedaży, transportu oraz zakupu drobiu i utrzymywania ptaków na zewnątrz, ze względu na wprowadzenie obszaru zagrożonego oraz zapowietrzonego. Na razie nie ma rozporządzenia Wojewody Łódzkiego w tej sprawie. Ognisko nr. 26 znajduje się w bliskiej odległości od ogniska nr. 25 w miejscowości Ładawy. 

Na mapie GIW pojawiło się również ognisko nr. 27 w woj. wielkopolskim, w gminie Siedlec, w miejscowości Kiełpiny. 

W UE wyznaczono już 481 ognisk u drobiu hodowlanego oraz 1207 przypadków u dzikich ptaków. 

dkol 

Fot. Envato Elements

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 23:34