StoryEditor

Grypa ptaków we Francji - sytuacja pogarsza się z dnia na dzień

Sytuacja związana z grypą ptaków we Francji stale się pogarsza. Pod koniec ubiegłego tygodnia potwierdzono łącznie 197 ognisk choroby.
19.01.2021., 11:01h
Jak wynika z danych opublikowanych pod koniec ubiegłego tygodnia, Francja odnotowała już 197 ognisk grypy ptaków H5N8, z czego 170 w regionach graniczących z Hiszpanią. Pięć z tych regionów jest wymienionych w dekrecie ministerialnym, w którym można zarządzić zapobiegawczy ubój ptaków. Obejmują one wszystkie gminy w regionach Gers, Landes, Pyrénées-Atlantiques i Hautes-Pyrenees oraz jedenaście gmin w regionie Lot-et-Garonne.

– Należy zrobić wszystko, co możliwe, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się ptasiej grypy i chronić nadal wolne obszary – apelował Julien Denormandie, francuski minister rolnictwa i żywności.  

Na chwilę obecną około 700 000 sztuk drobiu, głównie kaczek, zostało poddanych ubojowi na polecenie administracji francuskiej po wykryciu ogniska choroby lub zapobiegawczo.

Pomimo wzrostu epidemii w południowo-zachodniej części kraju, sytuacja w pozostałych regionach dotkniętych chorobą wydaje się stabilizować, ponieważ od 15 dni nie zarejestrowano żadnych nowych przypadków, zarówno wśród hodowlanego, jak i dzikiego ptactwa.

Pierwszy przypadek wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) odnotowano we Francji w połowie listopada.

Źródło: euromeatnews.com
Źródło: Twitter/SIMV
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 16:25