StoryEditor

Grypa ptaków zmierza do Europy

Urzędnicy EFSA ostrzegają przed kolejną falą grypy ptaków. Niedawno odnotowano przypadki i ogniska w Rosji i Kazachstanie. Status wolny od grypy ptaków odzyskaliśmy dopiero w sierpniu...
05.10.2020., 09:10h
Jakby jeszcze było mało problemów w branży drobiarskiej oprócz niskich cen, COVID-19 w zakładach mięsnych, nadchodzącego załamania na rynku spowodowanego ewentualnym wprowadzeniem ograniczenia uboju rytualnego, na dokładkę wirus grypy ptaków zmierza znowu do Europy.

Ledwo branża drobiarska podniosła się po ostatniej fali wirusa grypy ptaków, gdyż niedawno przywrócono zezwolenia na eksport drobiu na wiele rynków krajów trzecich m.in. do Ukrainy, Singapuru, Arabii Saudyjskiej, Japonii, Kuby, Armenii i Hongkongu, to niestety docierają do nas informacje z Rosji i Kazachstanu o nowych ogniskach i przypadkach wirusa. Wraz z migracją dzikich ptaków możemy spodziewać się tej zimy kolejnej epidemii.

Status kraju wolnego od grypy ptaków uzyskaliśmy ponownie 13 sierpnia br., po trwającej kilka miesięcy walki z wirusem na fermach drobiu. Ostatnie ognisko (32 w 2020 r.) HPAI odnotowano w 1 kwietnia 2020 r. 

Urzędnicy z EFSA (Europejski Urząd ds. Żywności) ostrzegli producentów drobiu, aby zintensyfikować nadzór nad możliwymi ogniskami grypy ptaków. 

– Wzywa się kraje UE do zintensyfikowania nadzoru i środków bezpieczeństwa biologicznego, aby chronić się przed możliwymi nowymi wybuchami ptasiej grypy w tym roku – czytamy w raporcie opublikowanym w tym tygodniu. 

dkol
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 23:08