Barometr cen mleka
W kolejnej edycji barometru prezentujemy ceny z września. Są to ceny skupu mleka o parametrach 4,13% tłuszczu i 3,3% białka obliczone na podstawie cenników mleczarń dla skali dostaw 5, 15 i 50 tys. kg miesięcznie.

Pokaż ulubione Pokaż wszystkie

Nie znalazłeś własnego skupu? Dodaj go!
Ustaw powiadomienie o zmianie ceny

Wg prognoz ceny powinny wzrosnąć od września; niestety poprawy nie widać, co odzwiercedlają nasze tabele. Kryzys pogłębił dysproporcje cenowe między mleczarniami. Niezmiennie dobrze płaci OSM Piątnica, która wciąż utrzymuje cenę w granicach 1,50 zł. Zadowoleni powinni być także dostawcy OSM Giżycko – tam hodowcy dostarczający miesięcznie powyżej 50 tys. kg mleka mogli liczyć na 1,26 zł/kg. Reszta mleczarni z naszego zestawienia utrzymuje ceny w granicach średniej krajowej i tylko najwięksi mogą tam liczyć na zapłatę w granicach 1,12-1,16 zł/kg.

Wg danych GUS średnia cena z wrześna wyniosła 1,08 zł/kg mleka. To niewielki spadek w stosunku do sierpnia; w październiku cena minimalnie wzrosła – do 1,09 zł/kg. Jest więc nadzieja, że chociaż zatrzymany został spadek cen, który obserwujemy od początku br. Od stycznia do września br średnia cena mleka wyniosła 1,14 zł.  mwie

r e k l a m a

Punkty skupu na mapie