StoryEditor

PILNE! Grypa ptaków w powiecie wolsztyńskim

Niestety stało się, to czego obawiała się branża drobiarska od kilku tygodni. Wirus powrócił – Główny Lekarz Weterynarii podał oficjalną informację, że wyznaczono ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu w Wielkopolsce.
25.11.2020., 10:11h
Nie jest to 1. ognisko grypy ptaków w tym roku, ale trzydzieste trzecie, bowiem jeszcze 31 marca br. zanotowano wybuch choroby na fermie drobiu (32/2020). Jeszcze w grudniu, tuż przed końcem roku 2019 r. wyznaczona dwa ogniska, które zapoczątkowały epidemię wirusa trwającą aż do marca. 

W dniu 24 listopada 2020 r. w godzinach wieczornych Główny Lekarz Weterynarii otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach dodatnie wyniki badań laboratoryjnych potwierdzające wystąpienie ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 na fermie kur niosek w miejscowości Wroniawy w gminie Wolsztyn w powiecie wolsztyńskim w woj. wielkopolskim – wyjaśnia GIW w komunikacie.  

W ostatnich miesiącach stopniowo odzyskiwaliśmy status kraju wolnego od choroby. Niestety historia lubi się powtarzać, bowiem po raz drugi wstrzymany będzie eksport drobiu do krajów trzecich, nieuznających regionalizacji. Eksport w takiej sytuacje będzie możliwy jedynie do krajów UE i państw trzecich, które uznają strefy regionalizację na zasadach podobnych do państw unijnych. 

Z nieoficjalnych informacji wynika, że ognisko jest duże – liczące prawie milion sztuk niosek. 

Grypa ptaków pojawiła się w tym roku już w Belgii, Danii, Francji, Irlandii, Niderlandach, Niemczech, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Na razie ogniska grypy, a więc u zwierząt hodowlanych, nie dzikiego ptactwa wyznaczono w Danii, Francji, Niderlandach, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Najwięcej ognisk – 10 zanotowano dotychczas w Niemczech. W reszcie państw wykryto przypadki u ptactwa dzikiego. 

Oprac. dkol na podst. wetgiw.gov.pl
Fot. poglądowe

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 15:28