StoryEditor

Zatwierdzono pierwszą mobilną ubojnię drobiu w UE!

Nowa w pełni mobilna ubojnia drobiu jest w stanie ubijać: do 600 brojlerów/kur niosek, 250 gęsi/kaczek lub 25 indyków dziennie, bezpośrednio w gospodarstwie.
02.08.2022., 15:08h

Niemcy z pierwszą mobilną ubojnią drobiu w UE

Gospodarstwo ekologiczne w niemieckim powiecie Odenwald (w kraju związkowym Hesja) otrzymało od Rady Regionalnej Darmstadt pierwszą w UE zgodę na mobilny zakład uboju drobiu. 

– Mobilny ubój pozwala uniknąć konieczności transportu. Hesja wykonała tu prawdziwie pionierską pracę – wyjaśnił lokalny urzędnik Oliver Conz.

Unijne zezwolenie dla zakładu jest kluczowe, ponieważ umożliwia gospodarstwom nie tylko bezpośrednią sprzedaż mięsa, ale także zabieranie go do zakładów przetwórczych, przetwarzanie na gotowe produkty i tym samym lepsze wprowadzanie ich na rynek.

Jak podaje tamtejsze Ministerstwo Rolnictwa, w grudniu 2021 roku Hesja stworzyła ku temu warunki i uregulowała w rozporządzeniu, na jakich zasadach można prowadzić mobilną ubojnię drobiu również na większą skalę i zgodnie z unijnymi normami higieny. W ten sposób dokonała przełomu i rozpoczęła projekt pilotażowy, który jest uważnie obserwowany przez wiele krajów związkowych.

Aż 600 brojlerów dziennie

Zakład, który otrzymał unijną zgodę na mobilną ubojnię drobiu, ma osiem metrów długości, posiada zintegrowaną chłodnię i można w nim ubijać odpowiednio: do 600 brojlerów/kur niosek, 250 gęsi/kaczek lub 25 indyków dziennie, bezpośrednio w gospodarstwie w sposób w pełni mobilny. 

– Mobilny ubój jest szczególnie ważny, aby wspierać odpowiednią dla gatunku hodowlę w mobilnych straganach i mniejszych gospodarstwach z drobiem z wolnego wybiegu, aby mogły one również sprzedawać swój drób – wyjaśnił Conz.

Udzielona obecnie zgoda jest początkowo ograniczona do trzech miesięcy. Po przeprowadzeniu w tym okresie kolejnej kontroli Rada Regionu Darmstadt podejmie decyzję o przedłużeniu zezwolenia.

Tłum. Na podstawie www topagrar.com
Fot. Envanto Elements
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 06:29