StoryEditor

10 ognisk grypy ptaków w powiecie iławskim - ile ferm jest jeszcze zagrożonych?

GIW wyznaczył dwa kolejne ogniska grypy ptaków w powiecie iławskim. Jak sytuację ocenia Zastępca Warmińsko-Mazurskiego Lekarza Weterynarii w Olsztynie?
04.03.2024., 16:35h

GIW wyznaczył kolejne dwa ogniska grypy ptaków w Polsce. Od początku roku wybito 581 922 szt. drobiu. Bardzo poważna sytuacja jest w powiecie iławskim. W krótkim okresie wyznaczono w tej okolic aż 10 ognisk grypy ptaków. Tym razem utylizacji poddano dwa stada w miejscowości Kamień Wielki. O ognisku nr. 22. pisaliśmy 28 lutego br. 

  • ognisko grypy ptaków 24/2024 wyznaczono w gospodarstwie komercyjnym, gdzie utrzymywano 8 035 indyków rzeźnych. Gospodarstwo znajduje się w woj. warmińsko-mazurskim w powiecie iławskim w gminie Iława w miejscowości Kamień Duży
  • ognisko grypy ptaków 25/2024 wyznaczono w gospodarstwie komercyjnym, gdzie utrzymywano 44 709 indyków rzeźnych. Gospodarstwo znajduje się w woj. warmińsko-mazurskim w powiecie iławskim w gminie Iława również w miejscowości Kamień Duży
image

Mapa grypy ptaków (powiat iławski)

FOTO: GIW

Wirus HPAI w zagłębiu drobiarskim

Jak poinformowała naszą redakcję Dorota Daniluk, Zastępca Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w woj. warmińsko mazurskim zarejestrowanych jest ok. 1000 ferm drobiu, na terenie powiatu iławskiego zarejestrowanych ok. 250 ferm, z kolei w samym obszarze zapowietrzonym ferm z obsadą drobiu na dzień dzisiejszy jest 7, w obszarze zagrożonym z obsadą drobiu na dzień dzisiejszy jest 28 ferm. 

W związku z dużym ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków podjęto decyzję o likwidacji również okolicznych ferm drobiu. 

- Do dnia dzisiejszego w ramach zabicia prewencyjnego zlikwidowano 20 ferm drobiu (291 tys. szt. drobiu) - wymienia  Zastępca Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Olsztynie i dodaje, że powiat iławski można niewątpliwie zaliczyć do zagłębi produkcji drobiarskiej.

- Jeżeli chodzi o województwo warmińsko-mazurskie to na terenie powiatu iławskiego znajduje się najwięcej ferm drobiu. Do tego "zagłębia" możemy też zaliczyć powiat nowomiejski, ostródzki działdowski i olsztyński - dodaje Dorota Daniluk. 

Jakie działania są prowadzone w powiecie?

Zastępca Warmińsko-Mazurskiego Lekarza Weterynarii podaje, że obecnie w powiecie iławskim prowadzone są "perlustracje w wyznaczonych obszarach zapowietrzonym, zagrożonym oraz buforowym, kontrole bioasekuracji, poszukiwania padłych ptaków, wzmożony nadzór nad przemieszczeniami drobiu oraz produktów pochodzących od drobiu". 

- Dzikie ptactwo jest rezerwuarem wirusa grypy ptaków, co potwierdzają wyniki dodatnie próbek pobranych od znalezionego w okolicach miejscowości Dziarny padłego łabędzia niemego - stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa AIV. Niewątpliwie środowisko jest zanieczyszczone wirusem grypy ptaków. Rozprzestrzenienie wirusa może następować głównie poprzez zanieczyszczoną paszę, wodę, nawóz, ściółkę, sprzęt i środki transportu. Bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu wirusa grypy ptaków odgrywa człowiek, który poprzez zanieczyszczone ubranie, obuwie, sprzęt i produkty może przyczynić się do rozprzestrzeniania choroby - wymienia Dorota Daniluk, Zastępca Warmińsko-Mazurskiego Lekarza Weterynarii w Olsztynie. 

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. kwiecień 2024 15:22