StoryEditor

Powiat iławski walczy z grypą ptaków. Obszar zagrożony i zapowietrzony rośnie

Wczoraj wyznaczono kolejne ognisko grypy ptaków. Zaskakujący jest fakt, że wirus w tym roku atakuje tylko w tak dużych obiektach. Tym razem zostanie przeprowadzona likwidacja 18 tys. indyków.
28.02.2024., 12:43h

Liczba ognisk grypy ptaków wzrosła wczoraj do 23. Kolejne ognisko, już 8. w tym roku wyznaczono w woj. warmińsko-mazurskim. Hodowcy w okolicy powiatu iławskiego muszą się liczyć ze sporymi utrudnieniami w produkcji drobiarskiej. Obszar zagrożony i zapowietrzony 

  • 22. ognisko grypy ptaków wyznaczono w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie iławskim w gminie Iława w miejscowości Windyki​. Utrzymywano tam 18 152 indyków rzeźnych. 

W 2024 r. wyznaczono 23 ogniska HPAI, w których uśmiercono 529 178 szt. drobiu. Wszystkie ogniska w tym roku wyznaczono na dużych fermach drobiu, w większości były to fermy indyków. 

image

Grypa ptaków w powiecie iławskim

FOTO: GIW

W powiecie iławskim znajduje się wiele zbiorników wodnych, co powoduje, że ryzyko rozprzestrzeniania wirusa grypy ptaków jest wysokie. Wiosna sprzyja bowiem wędrówkom dzikich ptaków, które są wektorem wirusa. 

O poprzednich ogniskach w woj. warmińsko-mazurskim pisaliśmy TUTAJ. 

Grypa ptaków w UE

W UE do 28 lutego br. wyznaczono 70 ognisk grypy ptaków, niestety w Polsce najwięcej. Grypa ptaków zaatakowała również w Bułgarii, Czechach, Danii, Francji, Niemczech, na Węgrzech, w Rumunii i Chorwacji. 

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. kwiecień 2024 16:01