StoryEditor

104 tys. indyków rzeźnych do utylizacji - grypa ptaków znów atakuje w Polsce

Status kraju wolnego od grypy ptaków to marzenia ściętej głowy. Wirus ponownie uderza z pełną siłą w dwa kilkudziesięciotysięczne stada drobiu. Gdzie dokładnie?
14.12.2023., 14:00h

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o dwóch ogniskach grypy ptaków w gospodarstwach komercyjnych położonych w bliskiej odległości od siebie, w miejscowości Ininka, w gminie Goleniów, powiecie goleniowskim w woj. zachodniopomorskim. W ogniskach łącznie utrzymywano 104 165 indyków rzeźnych (w jednym 38 708 szt., w drugim 65 457 szt.). 

- Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od dnia 1 stycznia do 8 grudnia 2023 stwierdzono 64 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu, 138 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u ptaków dzikich oraz 1 ognisko u ptaków utrzymywanych w niewoli. Poprzednie, tj. 62 w 2023 r. ognisko HPAI u drobiu zostało stwierdzone 16 października 2023 r. w woj. zachodniopomorskim w gospodarstwie niekomercyjnym - podaje GIW. 

Sytuacja dot. grypy ptaków w UE

W ostatnich tygodniach wzrosła liczba wykrytych przypadków wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u dzikiego ptactwa w Europie, chociaż wzrost ten rozpoczął się później niż w poprzednich latach. Jest to prawdopodobnie spowodowane opóźnieniem jesiennej migracji kilku ptaków wodnychgatunek . W miarę wzrostu rozprzestrzeniania się wirusa wśród dzikiego ptactwa w okresie zimowym wzrasta również ryzyko wystąpienia ognisk w fermach drobiarskich. Od 2 września do 1 grudnia 2023 r. zgłoszono ogniska HPAI u ptaków domowych (88) i dzikich (175) w 23 krajach europejskich. 

- W raporcie zauważono, że siedem z jedenastu wariantów (genotypów) wirusa HPAI zidentyfikowanych w Europie było nowych i dotyczyło różnych gatunków dzikiego ptactwa, w szczególności żurawi pospolitych. Po raz pierwszy HPAI wykryto u dzikich ptaków i ssaków w regionie Antarktyki - podaje EFSA. 

W UE do 14 grudnia br. wyznaczono 463 ognisk grypy ptaków u drobiu i 3 067 przypadków HPAI u dzikich ptaków. Najpoważniejsza sytuacja jest we francuskich, węgierskich i polskich gospodarstwach drobiarskich. Najwięcej przypadków u dzikich ptaków wykryto w Niemczech (1 028). 

image

Ogniska i przypadki grypy ptaków w UE (14.12.2023)

FOTO: GIW

Grypa ptaków w Niemczech

W stadzie drobiu w Versmold w Niemczech wykryto ognisko grypy ptaków. Instytut Friedricha Löfflera (FLI) potwierdził to we wtorek wieczorem. Ognisko to jest pierwszym tej zimy w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Powiatowy urząd weterynaryjny w Gütersloh, w porozumieniu z właściwymi władzami kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia, w środę natychmiast nakazał zabicie dotkniętej populacji (około 30 000 ptaków). Firma została zamknięta zapobiegawczo po podejrzeniu wybuchu epidemii w niedzielę 10 grudnia.

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 01:22