StoryEditor

40 tys. szt. drobiu do uboju: grypa ptaków w woj. łódzkim, lubuskim i wielkopolskim

Grypa ptaków w Polsce atakuje duże, komercyjne fermy drobiu. Tym razem wirus został wykryty w woj. łódzkim, lubuskim i wielkopolskim. Dojdą kolejne ograniczenia w sprzedaży i eksporcie…
08.02.2024., 10:31h

GIW podał nowe dane dotyczące aktywności wirusa grypy ptaków w Polsce. Wyznaczono kolejne trzy ogniska HPAI. W tym roku wyznaczono ich już 10, w większości to duże fermy po kilkadziesiąt tysięcy sztuk. W sumie w 2024 r. padło lub wybito ponad 240 tys. szt. drobiu. Ofiarą padają głównie indyki, kaczki i brojlery.

  • 8. ognisko grypy ptaków wyznaczono w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 11 848 szt. rożnego gatunku drobiu. Gospodarstwo znajduje się w woj. łódzkim, w powiecie sieradzkim w gminie i miejscowości Wróblew.
  • 9. ognisko grypy ptaków wyznaczono w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 14 374 indyków rzeźnych. Ferma zlokalizowana jest w woj. lubuskim, w powiecie gorzowskim w gminie Deszczno w miejscowości Płonica.
  • 10. ognisko grypy ptaków wyznaczono w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 13 928 indyków rzeźnych. Ferma znajduje się w woj. wielkopolskim w powiecie międzychodzkim, w gminie Kwilicz w miejscowości Daleszynek.
image

Mapa grypy ptaków w Polsce

FOTO: GIW

W związku z wyznaczeniem nowych ognisk, wojewodowie będą musieli przygotować rozporządzenia wprowadzające strefy zagrożoną i zapowietrzoną, które nałożą na hodowców dodatkowe obostrzenia dotyczące utrzymania drobiu, sprzedaży oraz na zakłady w związku z eksportem. 

Grypa ptaków zaatakowała w tym roku już w 6 województwach. W UE wyznaczono w sumie 46 ognisk w 2024 r. z czego najwięcej w Polsce. 

image

Mapa grypy ptaków w UE (2023-2024)

FOTO: /eurlaidata.izsvenezie.it

 

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 03:46