StoryEditor

ASF: Niepewność i strach producentów świń

Czy to możliwe, że na Podlasiu nie będzie świń? Co dalej z produkcją w strefach zagrożonych? Producenci świń z regionów gdzie panuje afrykański pomór świń (ASF) drżą o swoje gospodarstwa. 
23.08.2016., 13:08h

– Nie wiemy co z nami będzie. Na razie siedzimy cicho i czekamy, co dalej. Pobrali próbki krwi od świń, na szczęście wyniki wyszły ujemne. Objęli nas strefą zagrożoną i na razie nic się dalej nie dzieje – mówi producentka świń z miodusów Wielkich, której chlewnia na 30 loch i 300 tuczników znajduje sie ok. 1 km od ogniska we wsi Miodusy Stok i ok. 5 km od ogniska w Rębieszewie Studziankach w powiecie wysokomazowieckim. 

– Nie oddamy świń! – dodaje rolniczka, której produkcja zwierzęca stoi dziś pod dużym znakiem zapytania.

Niestety afrykańaki pomór swiń (ASF) zatacza coraz szersze kręgi. Zaraza dotarła juz do woj. mazowieckiego – 16. ognisko znajduje sie na terenie pow. łosickiego w gm. Stara Kornica. 

O sytuacji producentów świń w regionach gdzie rozszalał się pomór (ASF) przeczytacie Państwo w najnowszym, wrześniowym wydaniu "top świnie". Specjalnie dla naszych czytelników odwiedziliśmy gospodarstwa znajdujące się w polu rażenia choroby.  aku

Fot. Kurek

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 07:12