Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF w Niemczech: 403 przypadki choroby

Obrazek

Jak Niemcy oceniają 100 dni walki z afrykańskim pomorem świń? Nie jest najgorzej – powstają płoty, prowadzony jest intensywny odstrzał dzików.

Paulina Janusz-Twardowska5 stycznia 2021, 10:08
Za naszą zachodnią granicą do 31 grudnia 2020 roku potwierdzono 403 przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików – 386 w Brandenburgii i 17 w Saksonii. Szefowa zespołu kryzysowego w Brandenburgii, Anna Heyer-Stuffer, jest zadowolona z środków mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby. Mimo trudnego terenu w ciągu kilku tygodni w Brandenburgii udało się ogrodzić ogromne fragmenty zagrożonego obszaru.
– W sumie zbudowano już ponad 300 km stałych ogrodzeń, a intensywne wyszukiwanie padliny jest wspierane przez wiele służb – podkreśla Heyer-Stuffer. Zwróciła ona uwagę, że Brandenburgia już 24 września rozpoczęła budowę stałego ogrodzenia wzdłuż granicy z Polską na południu landu. Z planowanej linii granicznej na około 270 km ukończono już ponad 130 km. Szybko postępuje również trwałe grodzenie trzech głównych obszarów zakażonych i budowa tak zwanych „białych stref”. Według Heyer-Stuffer, celem pozostaje całkowite usunięcie dzików z tych obszarów, aby przerwać tam łańcuchy infekcji.
Tuż przed Bożym Narodzeniem niemieckie ministerstwo rolnictwa ponownie wezwało do przestrzegania środków bezpieczeństwa biologicznego i skutecznej kontroli ASF. Sekretarz stanu w Departamencie Rolnictwa Uwe Feiler zaapelował do rolników i myśliwych o przestrzeganie przepisów przeciw rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń. Feiler zapowiedział również, że trójstronne rozmowy między Niemcami, Polską a Czechami będą kontynuowane już w styczniu.

Mapa: FLI, źródło: top agrar


Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)