StoryEditor

ASF w Niemczech: pomór w kolejnych landach, rolnicy rezygnują z produkcji świń

Po dwóch latach epidemii afrykańskiego pomoru świń w Niemczech wirus wymyka się spod kontroli naszych zachodnich sąsiadów. ASF pojawia się w kolejnych landach, a produkcja leci na łeb, bo rolnicy rezygnują z hodowli świń. Jak niemiecka sytuacja wpłynie na rynek trzody chlewnej w Europie?
02.08.2022., 17:08h

Pomór w Niemczech wymyka się spod kontroli

Po prawie dwóch latach od pierwszego potwierdzonego ogniska ASF u dzików w Niemczech wirus wymyka się spod kontroli, o czym świadczą lipcowe zdarzenia, a mianowicie skok wirusa na drugi koniec kraju, czyli do Dolnej Saksonii, obszaru o największej skali produkcji trzody chlewnej w Niemczech. Ognisko potwierdzono na fermie w Emsbüren, około 20 km od granicy z Holandią, w której utrzymywano 280 macior i 1500 prosiąt. W promieniu 10 km, w strefie zagrożonej znajduje się 296 ferm świń i 195 tys. szt. trzody chlewnej. Niemcy nie podali oficjalnej przyczyny zakażenia, jednak bez wątpienia udział w nim miał czynnik ludzki.

Ogniska ASF w Niemczech z podziałem na landy

W lipcu potwierdzono również nowe ognisko choroby w tuczarni na 1300 szt. w Brandenburgii. To już czwarte ognisko w tym landzie, a dane dotyczą tylko okresu przedżniwnego. W sumie w Niemczech odnotowano 7 ognisk ASF w chlewniach i ponad 4 tys. u dzików. Choroba rozprzestrzenia się, pomimo stawiania ogrodzeń na granicy z Polską, utworzenia stref białych i zdecydowanej akcji likwidacji dzików.

Rozprzestrzenianie się wirusa na kolejne obszary Niemiec bezsprzecznie wpłynie na eksport wieprzowin...

Pozostało 60% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. lipiec 2024 20:33