Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF w woj. wielkopolskim – jakie ma plany WIR i myśliwi?

Obrazek

W Wielkopolskiej Izbie Rolniczej odbyło się spotkanie zarządu z łowczymi okręgów łowieckich w woj. wielkopolskim. Jakie plany mają przedstawiciele tych instytucji? 

Dorota Kolasińska26 listopada 2019, 09:23
Jak informuje WIR decyzja Komisji Europejskiej już zapadła - strefa żółta zostanie poszerzona w Wielkopolsce na kolejne gminy czyli Wielichowo, Rakoniewice, Włoszakowice i Zbąszyń.

ASF przemieszcza się w kierunku zachodnio-północnym. Rozpoczęła się budowa ogrodzenia wzdłuż granicy województw lubuskiego oraz wielkopolskiego. Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę, że zaskakujące jest iż nie znaleziono dotychczas finansowania budowy ogrodzenia, które powstanie wzdłuż szlaków komunikacyjnych asfaltowych, aby móc monitorować jego stan.

Decyzja Głównego Lekarza Weterynarii dotycząca zakazu polowań zbiorowych do momentu zakończenia budowy ogrodzenia, również wzbudziła zaniepokojenie. Podczas minionego weekendu miało się ich odbyć kilka. 

WIR podkreśla, że jest to jeden ze skuteczniejszych sposobów redukcji populacji dzika, a nie jest do końca prawdą, że wówczas zwierzyna się rozbiega po większym terenie, bo nadal wojsko i myśliwi przeszukują teren. 

– Należy jak najszybciej zezwolić myśliwym polować z użyciem, nie tylko noktowizora, ale również tłumika. Konieczne jest rozwiązanie sprawy patrochów i ich utylizacji w okresie mroźnej zimy, kiedy ich zakopanie będzie utrudnione. Sami myśliwi powinni zostać przeszkoleni z zasad bioasekuracji oraz pobierania próbek do badań. Wreszcie udało się uruchomić badania obecności wirusa w laboratorium naszej Wojewódzkiej Inspekcji Weterynaryjnej co skraca czas badania do około 24 godzin. Udało się również pozyskać chłodnie, które zostały zlokalizowane w gminach w strefie żółtej – czytamy na stronie Wielkopolskiej Izby Rolniczej. 


Co ze sprzedażą trzody w strefie żółtej?


Jak informuje WIR niepotrzebne są badania na obecność wirusa przy sprzedaży trzody chlewnej ze strefy żółtej na rynek krajowy, jednak obowiązują zmodyfikowane świadectwa weterynaryjne wystawione przez lekarza weterynarii na 24 h przed odstawą. Przedstawiciele WIR uczulają na zwiększenie zachowania zasad bioasekuracji, ostrożność, co dotyczy nie tylko rolników, ale tak lekarzy weterynarii. 

– Mamy prawo nie wpuścić lekarza weterynarii jeśli mamy uzasadnione obawy, że nie dotrzymuje on tych zasad. Takie oraz wszelkie inne wypadki należy również zgłaszać powiatowej inspekcji weterynaryjnej. Wszyscy musimy być solidarni w walce z tym wirusem i zwracać uwagę na wszelkie zachowania innych osób stwarzające ryzyko jego ekspansji – czytamy na portalu WIR, który dodatkowo zgłosił postulaty dotyczące stosowania zasad bioasekuracji przez podmioty związane z gospodarką leśną i zakłady usług leśnych.  Planowane są również odstrzały sanitarne.

Jednak jak podkreślają przedstawiciele WIR nierozwiązana jest kwestia dzików bytujących w obszarach, które nie są obwodami łowieckimi zarządzanymi przez Polski Związek Łowiecki. Dotyczy to w szczególności dzików przebywających w miastach, w lasach prywatnych oraz na terenie Ośrodków Hodowli Zarodowej. 

– Bardzo często dziki bytujące w mieście żywią się resztkami żywności, która może być zakażona a następnie są odławiane i wypuszczane w lasach. Takie dziki naszym zdaniem powinny być likwidowane – uważa Wielkopolska Izba Rolnicza. 

oprac. dkol na podst. wir.org.pl


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)