StoryEditor

Dziki na Mazowszu padają jak muchy po dezynsekcji

ASF  – 39 przypadków u dzików i 210 ognisko w woj. warmińsko-mazurskim w powiecie węgorzewskim. Ile dzików odstrzelono? 
07.09.2018., 11:09h

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu wystąpienia 2738 - 2777 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. Badania prowadzono w dniach 27 sierpnia- 2 września 2018 r.

Tym razem w woj. podkarpackim nie odnaleziono padłych dzików, ani tez żadnego nie odstrzelono. Najwięcej padłych dzików zgłoszono na Mazowszu, bo przypadków było aż 24. Nie lepiej było w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie zarejestrowano 15 chorych na ASF dzików. W tym tygodniu ASF na lubelszczyźnie wykryto tylko raz, a w woj. podlaskim znaleziono 4 padłe sztuki. Wśród 44 zgłoszonych i potwierdzonych przypadków u dzika, zaledwie 4 były odstrzelone, natomiast reszta to sztuki padłe, w różnym stadium rozkładu. 

210 ognisko ASF

Zgłoszono także ASF w jednym z gospodarstw w woj. warmińsko-mazurskim. Tym razem w gospodarstwie zwierząt nie było wiele. Nie zmienia to faktu tragedii jaka rozgrywa się nadal na terenach objętych ograniczeniami i stref zagrożonych ASF. 

210 ognisko ASF
(106 w 2018 r.), stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 18 świń, położonym w gminie Węgorzewo, w powiecie węgorzewskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia. Podjęto tam działania mające na celu likwidacji choroby.
 


dkol/ wetgiv.gov.pl
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. czerwiec 2024 19:25