Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

EFSA opracowała „strategię wyjścia” z ASF

Obrazek
EFSA opracowała strategię, w której opisano procedury nadzoru, które pomogą krajom dotkniętym afrykańskim pomorem świń (ASF) określić, kiedy wirus przestał krążyć wśród ich populacji dzików. 
Dorota Kolasińska5 marca 2021, 14:26
EFSA opracowała strategię obejmującą dwie fazy: okres rutynowego nadzoru dzików (faza przesiewowa), po którym następuje krótszy okres intensywnego nadzoru (faza potwierdzenia). Badania nad modelem wykazały, że dokładność tego podejścia rośnie wraz z liczbą zebranych i przebadanych tusz dzików, ponadto wydłużenie okresu monitorowania zwiększa szanse na zweryfikowanie, czy wirus ASF już nie krąży w środowisku. Według EFSA stosowanie aktywnego nadzoru opartego na polowaniu ma ograniczony wpływ na skuteczność strategii wyjścia. 

W opinii podano praktyczne przykłady zastosowania strategii wyjścia zarówno na duże, jak i małe obszary dotknięte chorobą. Zawiera również zalecenia dotyczące minimalnych okresów monitorowania potrzebnych do zapewnienia skuteczności strategii.

EFSA przygotowała obszerny raport na temat metod monitoringu występowania ASF w populacji dzików, oceny skuteczności działań prowadzonych w trzech zakażonych obszarach UE (Łotwa, Estonia oraz Sardynia) oraz wymieniła luki, które występują nadal w badaniach nad transmisją wirusa. 

W raporcie, który ukazał się 3 marca br. EFSA informuje, że od 2014 r. do 31 sierpnia 2020 r. do Systemu Zgłaszania Chorób Zwierzęcych w obecnej epidemii genotypu 2 ASFV w UE zgłoszono 27158 przypadków u dzików i 4500 ognisk u świń domowych.


Oprac. dkol na podst. EFSA


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)