Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

(Nie tylko) pomoc dla ofiar ASF

12.07.2018

Drukuj

(Nie tylko) pomoc dla ofiar ASF

Artykuł dostępny

Wraz z wprowadzeniem w końcu lutego obowiązkowych zasad bioasekuracji na terenie całego kraju resort rolnictwa  obiecał rolnikom pomoc finansową na ten cel. Rozporządzenie w tej sprawie powstało już w marcu, ale dopiero teraz przyjęła je Rada Ministrów.

Rekompensaty i rekomendacje

Pomocy ofiarom ASF będzie udzielać Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na dwa sposoby. Po pierwsze rolnicy będą mogli liczyć na wyrównanie utraconych dochodów w związku z wydanym przez Inspekcję Weterynaryjną zakazem utrzymywania trzody chlewnej w gospodarstwie. Przewidziano dla nich rekompensaty za utracone dochody w wysokości 0,36 zł dziennie za każde zwierzę, ale nie więcej niż do 50 sztuk dla jednego producenta świń.

r e k l a m aPomoc ta będzie przyznawana na wniosek producenta świń złożony na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję na jej stronie internetowej. Ale zanim program wejdzie w życie minister rolnictwa będzie musiał przekonać do niego Brukselę. W tym celu musi dokonać notyfikacji projektu w Komisji Europejskiej.

Druga forma pomocy dla rolników to refundacja kosztów zakupu materiałów ochronno-dezynfekcyjnych. W 2018 r. nie będzie mogła ona przekroczyć 75% tych kosztów, a kolejnych latach 50%. Refundacji będzie podlegać zakup:
  • mat dezynfekcyjnych,
  • sprzętu niezbędnego do wykonywania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz niezbędnych produktów lub środków do ich przeprowadzania,
  • odzieży ochronnej i obuwia ochronnego,
  • środków na zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie, przed dostępem do nich zwierząt domowych.

Także pomoc klęskowa

Podczas prac legislacyjnych wartość całego, 3 – letniego programu pomocy, resort rolnictwa oszacował na 1 mld 116 mln zł. Ale nie wszystkie pieniądze będą przeznaczone na walkę z ASF. Rozporządzenie przewiduje bowiem także możliwość ubiegania się przez rolników o preferencyjne kredyty bankowe przeznaczone na wznowienie produkcji rolnej, w związku z wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych (susza, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawina). Chodzi o kredyty o obniżonej do 0,5% w skali roku wielkości płaconego przez rolników oprocentowania.

Polecany artykuł

Pod Hajnówką są niezarejestrowane świnie!Rozwiązanie to będzie dotyczyć wyłącznie producentów rolnych, którzy w dniu wystąpienia szkód mieli ubezpieczone co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych (z wyłączeniem łąk i pastwisk) lub ubezpieczyli co najmniej 50% liczby zwierząt gospodarskich od co najmniej  jednego z tych ryzyk.

W 2018 r. rząd przewiduje również możliwość ubiegania się o preferencyjne kredyty obrotowe na zakup rzeczowych środków do produkcji rolnej przez producentów rolnych, którzy ze sprzedaży produktów rolnych uzyskali co najmniej 10 tys. zł, w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o udzielenie kredytu bankowego.

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek zbóż: stawki na krajowym rynku w dół

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii