StoryEditor

Odchody zbawią świat

Pojęcie wydaje się śmieszne, ale w zwykłej zwierzęcej kupie naprawdę poszukuje się rozwiązań na walkę z ubóstwem i zacofaniem w biednych regionach świata. Chiny i Indie są najlepszym tego przykładem, jak wykorzystać drzemiące pokłady energii w ... fekaliach. 
31.10.2018., 12:10h
W krajach rozwijających się, ale szczególnie w Afryce Subsaharyjskiej i Azji Południowej, wieś i odległe od miast obszary często nie mają bezpośrednich połączeń z krajowymi sieciami elektroenergetycznymi, co znacznie wpływa na poziom ubóstwa tamtego regionu.
Jednak coraz więcej krajów pomaga uniknąć pułapki energetycznej, ucząc jak wykorzystać obornik.
 

Przekształcenie wszystkich odchodów zwierzęcych w biogaz oferuje sposób na wykorzystanie odnawialnego źródła paliwa dla ponad miliarda ludzi – także, a nawet przede wszystkim do użytku domowego, dając im dostęp do taniej, niezawodnej i zrównoważonej energii. Podejście to jest już szeroko stosowane w Indiach i Chinach.

W okresie od 2003 do 2013 r. Chiny wybudowały 42 miliony małych biogazowni do użytku domowego bazując na odchodach drobiu i bydła, które zapewniają światło, ogrzewanie i energię, a także wiele znacznie większych elektrowni na biogaz o dziennej wydajności 18 000-60 000 kWh.

Natomiast do 2003 r. Indie zainstalowały już około 3,4 miliona rodzinnych reaktorów biogazowych w różnych częściach kraju, a w 2015 r. liczba biogazowni rodzinnych w Indiach wyniosła cztery miliony.

oprac. dkol na podst pigsite.com

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 11:59