Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Close

Advertisement

Portal partner

Czy to początek końca...

15.12.2017

Print

Czy to początek końca...

Advertisement

– Spodziewaliśmy się spadków, ale raczej po Nowym Roku – usłyszeliśmy w paru zakładach. Tymczasem już w tym tygodniu zapotrzebowanie z krajów UE na polską wołowinę spadło, a na rynku pojawiło się dużo towaru trzymanego specjalnie do okresu świątecznego z nadzieją na jeszcze wyższą cenę. Te dwa czynniki spodwodowały spadek głównie ceny byka (nawet o 0,40 zł/kg) oraz krów (w tym przypadku spadki były mniejsze).
Ubojnie prognozują dalsze spadki cen. Może jeszcze w przyszłym tygodniu cena się utrzyma, bo część zakładów już nie prowadzi skupu i uboju, ale po Nowym Roku prawdopodobnie nastąpi korekta ceny wołowiny, która w ostatnim czasie bardzo wysoko.

Nie wiadomo jak potoczy się los projektu ustawy z 6 listopada zakazującej hodowli zwierząt futerkowych, która zakłada ponadto zaostrzenie kar za znęcanie się nad zwierzętami oraz zakaz uboju rytualnego za wyjątkiem uboju na potrzeby członków związków wyznaniowych o uregulowanej sytuacji prawnej, funkcjonujących w Polsce. Producenci wołowiny zwarli szyki w ubiegłym tygodniu protestowali pod Sejmem. Wprowadzenie zakazu uboju rytualnego oznacza dla nich spadek cen o 1–3 zł/kg .

Byki jeszcze ponad 14 zł/kg


Z przeprowadzonej przez „top agrar Polska” sondy cenowej wynika, że aktualnie najwyższa cena za byki w wadze poubojowej to 14,20 zł netto/kg, a najniższa to 12,90 zł netto/kg. W wadze żywej za byki ubojnie płacą maksymalnie 8 zł netto/kg, a minimalnie 7 zł netto/kg.

Krowy wciąż wysoko

Cena krów w ostatnim czasie lekko spadły. Najwyższa cena za krowę w wadze poubojowej to już 12,40 zł netto/kg, a najniższa 10,80 zł netto/kg. W wadze żywej za krowę producent otrzyma maksymalnie 6,50 zł netto/kg, a minimalnie 5,20 zł netto/kg.    mwie

Sprawdź ceny w swojej okolicy – sonda cenowa!


Widziałeś już nasze video "Rolniczy temat odc.1. Pszenica będzie po 1000 czy po 1500 zł?"?

Read more in the premium version

article icon

Jedna chlewnia, wielu inwestorów

Read

Advertisement

b'\n'

Advertisement

More articles in this category