Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Rynek wołowiny – perspektywy rozwoju

Obrazek

W jakim kierunku powinniśmy budować systemy jakości, tak by poprawiać wizerunek i spożycie krajowej wołowiny oraz wspierać jej markę we Wspólnocie i tzw. krajach trzecich, a z drugiej strony by rolnicy mieli informację o lepiej premiowanych cechach tuszy wołowej?

Marcin Jajor23 marca 2016, 15:40

Polski sektor wołowiny rozwija się głównie dzięki eksportowi, który konsumuje ok. 80% krajowej produkcji. W 2015 roku nasze zakłady sprzedały ok. 366,7 tys. t mięsa wołowego za ok. 1,2 mld euro. To o ok. 58 tys. t i ok. 245 mln euro więcej niż w analogicznym okresie 2014 r. Niestety, lepsze wyniki w eksporcie nie pociągnęły za sobą wyższych cen żywca w skupie. Stawki od wielu lat  utrzymują się na dużo niższym poziomie niż przeciętnie w UE.

Przedstawiciele niektórych ubojni argumentują od wielu lat, że ta różnica podyktowana jest dużym rozdrobnieniem produkcji oraz ilościową przewagą mięsa z bydła ras mlecznych. Co gorsza, nasz produkt jest bezimienny i w procesie jego sprzedaży decydujący głos ma cena. 

Masz opasy i produkujesz wołowinę? Zastanawiasz się, czy ta gałąź produkcji ma przyszłość i czy w dłuższej perspektywie okaże się dochodowa? Jeśli tak, to artykuł „Rynek wołowiny – perspektywy rozwoju” na str. 36 w dziele specjalnym „top bydło” jest właśnie dla Ciebie. W materiale przedstawiamy relację z debaty "top agrar Polska" o najważniejszych szansach i barierach rozwoju tej gałęzi produkcji, która odbyła się podczas targów „Ferma Bydła” w Łodzi.

Nie masz jeszcze prenumeraty papierowej lub elektronicznej? Możesz ją zamówić korzystając z tego Formularza.

mj
fot. Wieczorek

 Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)